zihin sağlığı

ZİHİN SAĞLIĞINA ÖNCELİK VERMENİN 6 YÖNTEMİ

Dec 23, 2021 | YAŞAM

Zihin sağlığın da fiziksel sağlığın kadar özeni ve dikkati hak ediyor.

Zihin sağlığına özen göstermek, tamamen kendine özel ihtiyaçlarını tanımak ve bunları yerine getirmek için alışkanlık kazanman gerekir. Bu, özellikle de ihtiyaçlarını fark etmeye ve karşılamaya alışkın değilsen, sana başta zorlayıcı ve hatta bencilce gelebilir. Ancak bu alışkanlık, stres, kaygı, depresyon ve tükenmişliğin en temel ilacıdır. Eğer zihin sağlığına öncelik vermekte zorlanıyorsan bu altı ipucunu deneyebilirsin. Unutma başkalarına yardım etmenin en iyi yolu, önce kendine bakmaktan geçer!

Kendin Hakkında Olumsuz Yorum Yapmaktan Kaçın

Ne yazık ki çoğumuz için, hakkımızda en fazla negatif yorum yapan kişi bizzat kendimiz oluyoruz. Kendine karşı nazik olmadığını hissettiğin anlarda dur ve bu olumsuz düşünce yerine kendinize nazik bir şey söyle. Zamanla, içindeki nazik ses, diğerine oranla daha fazla güce sahip olacak. 

Tekrarlayan Düşüncelerini Durdur

Varsayımlar ve keşkeler içinde yaşamak hem yorucu hem de endişe uyandırıcıdr. Tekrarlayan düşüncelerin içinde sıkışıp kalmaktan kurtulmanın en iyi yöntemi ise anda olmaktır. Bu konuda sana meditasyon yapmak çok yardımcı olabilir. Meditasyon, gerektiğinde zihnini yeniden odaklayabilmen için konsantrasyon yeteneğini güçlendirir.

zihin sağlığı

Hayır Demek İstediğinde Evet Deme

Zamanın sınırlı ve değerli bir kaynaktır. Herkesi memnun etmeye çalışırsan, yalnızca tükenmişlik hissetmekle kalmaz, aynı zamanda değer verdiğin şeylere odaklanmanın zevkini ve gelişimini de deneyimleyemezsin. Bu nedenle zamanını nasıl değerlendirdiğin konusunda amaçlarına sadık kalmalısın.

İhtiyaçlarını Karşıladığından Emin Ol

Özellikle de ekranların önünde fazla zaman geçirdiğimizde, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şeylerden kolayca uzaklaşabileceğimiz için düzenli olarak kendimizi kontrol etmek çok önemlidir. Susadın mı, aç mısın? Sevdiklerinle bağ kurmaya ya da bir molaya mı ihtiyacın var? Bu soruları kendine sorup hem vücudunun hem de zihninin ihtiyaçlarını gerektiği anda karşıladığından emin olmalısın.

zihin sağlığı

Hareket Et

Hareket etmek için doğduk. Yine de zaman zaman kendimizi ekran karşısında uzun süre hareketsiz kalmış bulabiliyoruz. Bu nedenle kendine açık havada yürüme, dans etme, esneme veya egzersiz yapma fırsatlarını yaratman, hatta bunları önceden planlaman önemlidir. Bunların hepsi ruh halini yükseltirken ve stresi azaltır.

Hayatına hareket katmak için MAC ve MACFit kulüpleri seni bekliyor.

zihin sağlığı

İhtiyacın Olduğunda Destek İste

Hayatın zorlaştığını hisseden kişiler kendini geri çekmeye eğilimli olabilir ve bu da kendilerini soyutlamalarına yol açabilir. Zor zamanları tek başına aşman gerekmiyor, güvendiğin sevdiklerinden ve eğer ihtiyacın varsa uzmanlardan destek almalısın.