yoğun rutinde spor yapmak

YOĞUN BİR RUTİNDE BİLE SPORDAN VAZGEÇME

Feb 11, 2020 | YAŞAM

Kendini hayatının yoğun temposuna kaptırıp sporu ihmal etmemek için bu taktikleri deneyebilirsin.

Ajandan ne kadar dolu, hayat tempon ne kadar hızlı olursa olsun bu ipuçları sayesinde kendine sağlam bir spor rutini oluşturacaksın.

Sabahları Egzersiz Yap

Günün her zaman planladığı gibi gitmeyebilir. Bir anda trafiğe takılabilir, uzun zamandır görüşmediğin birinden beklenmedik bir davet alabilir ya da sürpriz bir şekilde fazla mesaiye kalabilirsin. Sabahları biraz daha erken uyanıp spor yapmayı tercih ettiğinde ise günün getirdiklerinin spor rutininle arana girmesini engellemiş olacaksın.

Sporu Bir Randevuya Dönüştür

Sporu da bir randevu gibi düşün, nasıl bir diş hekimi randevusunu ajandana not alıyor ve ona sadık kalıyorsan spor salonuna gideceğin gün ve zamanı da ajandana dahil et. Bu şekilde kendine bir rutin oluşturabilirsin. Hatta bunu iyice garantiye almak için bir kişisel eğitmenle çalışabilir veya bir arkadaşınla spora gidebilirsin. Böylece kendini sözleştiğiniz saatte spora gitmeye daha fazla mecbur hissedeceksin.

yoğun rutinde spor yapmak

Kısa Ama Öz Çalış

Spora ayırabildiğin süre her zaman bir saat ya da daha uzun olmak zorunda değil. Yoğun tempolu HIIT, zumba veya istasyon çalışması gibi, daha kısa sürede daha etkili olan antrenman türlerini deneyebilirsin. Hatta bunları iş yerine yakın bir spor salonunda, öğle aralarında bile yapabilirsin.

Ağırlıklarla Çalış

İster dambıl ister kendi vücudunun ağırlığını kullanarak yapacağın egzersiz çeşitlemeleriyle vücudunun tüm kaslarını çalıştırabilirsin. Tüm kaslarını tek bir günde çalıştırmak için uzun bir süre harcamak yerine, haftanın farklı günlerinde farklı kas gruplarını çalıştırabilirsin; ağırlık egzersizleri sana bu esnekliği sağlayacak.

yoğun rutinde spor yapmak