üretkenlik sırları

ÜRETKEN İNSANLARIN 7 ALIŞKANLIĞI

Mar 13, 2022 | YAŞAM

Daha verimli ve üretken olmanın sırrı bu alışkanlıkları hayatına dahil etmekten geçiyor.

Bazı kişilerin hem çalışmayı hem çocuklarına bakmayı hem de her gün spor salonuna gitmeyi nasıl başardığını hiç merak ettin mi? Böyle insanlar sanki süper güçlere sahipmiş gibi görünebilir, ancak aslında verimli olmanın sırrı hayatına bazı alışkanlıkları dahil etmek. Sen de günlük alışkanlıklarını seni hedeflerine ulaşman için motive edecek alışkanlıklarla değiştirmeye başlayabilirsin. İşte üretkenliğini artırmana yardımcı olacak 7 ipucu.

1. Bir Sabah Ritüelin Olsun

Başarılı ve üretken insanların ortak noktaları sabah ritüellerine inanmalarıdır. Bu kişiler zamandan tasarruf etmek için uyandıkları andan kahve içme şekillerine kadar her gün her şeyi planlar. Sabah ritüelleri genellikle meditasyon ve egzersiz içerir; o gün giyecekleri giysiler ise aksesuarlardan çoraplara dek bir önceki geceden hazırlanır.

üretkenlik sırları

2. Erken Uyu ve Erken Uyan

Bu kulağa çok bariz gelebilir, ancak erken yatıp erken kalkmak sadece bir güne daha fazla şey sığdırmanı sağlamaz. Her gece kaliteli ve dinlendirici bir uyku uyuyabilmenle de ilgilidir. Dinlendirici bir uyku sana enerji vermenin yanı sıra, sabah erken uyanmana, bedenini ve zihnini zinde tutmana yardımcı olur. Gözlerinin kapanmasını beklemek yerine, akşam erken saatlerde gevşemeye başla, böylece yatmadan önce uykuya tamamen hazır olabilirsin.

3. Farkındalık Uygula

Dengeli bir yaşam sürmek, en önemli varlığını, yani kendini korumak ve geliştirmek için gerekli zamanı ayırmak demektir. Bu hayatın, fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olmak üzere dört ana alanında her gün kendini yenilemek için zaman yaratmak anlamına gelir. Şimdiki ana odaklanmak stresi azaltmanın harika bir yolu olmanın yanı sıra, hedeflerine bağlı kalmana da yardımcı olur.

üretkenlik sırları

4. Güne Önce En Zor Görevle Başla

Sabah ilk iş olarak en zor veya en büyük stres kaynağı olan görevi üstlenmek göz korkutucu gelebilir, ancak bu üretken insanların her gün kullandığı bir taktiktir. Bütün gününü o yapmak istemediğin görevin üstesinden gelmek zorunda kalacağın anı düşünerek geçirmek yerine, gününe ilk önce en zor işlerle başla. En zor şeyleri listenden çıkardığında, günün geri kalanı sana çok daha kolay görünecek!

5. Düşüncelerini Yaz

E-postalarını okumaya veya sosyal medyanı kontrol etmeye başlamadan önce, düşüncelerini toplamak ve gününü planlamak için zaman ayırdığından emin ol. Günlük görevlerden yaratıcı fikirlere ve duygulara kadar herhangi bir şeyler yazmak, odaklanmanın, üretkenliğini artırmanın, organize olmanın ve unutkanlıkla mücadele etmenin en iyi yoludur.

üretkenlik sırları

6. ‘Hayır’ Demeyi Öğren

Üretken insanlar kendi zamanlarının değerini anladıkları için ‘Hayır’ demekten korkmaz. Sonuçta zaman en değerli kaynağımız. Daha verimli olmak için önceliklerinin ve hedeflerinin neler olduğunu aklından çıkarmamalısın. Hedeflerine katkı sağlamayan şeylere ‘Evet’ dememeye çalış, böylece zamanını ve enerjini boşa harcamamış olursun.

üretkenlik sırları

7. Her Gün Yürüyüşe Çık

Bazen daha üretken olmak için yapman gereken tek şey bulunduğun yeri değiştirmektir. Tüm gününü ister ofiste ister evde geçiriyor ol, ortamını değiştirmek zihnini boşaltmana yardımcı olabilir. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin stres seviyelerini azaltabileceğini ve endorfin salgılayarak ruh halini iyileştirebileceğini gösteriyor. Açık havada biraz yürümek seni formda ve aktif tutarken beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye de yardımcı olabilir.