Türkiye'nin sakin şehirleri

TÜRKİYE’NİN SAKİN ŞEHİRLERİ

Mar 12, 2021 | YAŞAM

Doğaya ve geleneklerine sahip çıkan, hayatın keyifli bir şekilde yaşandığı ‘sakin’ şehirler…

Modern hayatın getirdiği en önemli etkiler arasında hızlı hareket etme, hızlı çalışma ve hızlı tüketme alışkanlıklarımızı sayabiliriz. 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkmış cittaslow hareketi ise bu hızlı yaşama bir alternatif sunuyor. İtalyanca’da şehir anlamına gelen ‘citta’ kelimesi ile İngilizce ‘slow’ kelimesinin birleşmesinden oluşan Cittaslow felsefesi, şehirlerin kimliklerini kaybedip birbirine benzemeden özgünlüklerini koruyabilmesi için yapılan çalışmaları kapsıyor.

Yaklaşık yetmiş farklı kriteri sağlayarak Cittaslow unvanını almaya hak kazanan şehirler, hem geleneklerine sahip çıkan hem de teknolojiden faydalanırken aynı zamanda da sürdürülebilir enerjiyle çevreye de saygılı, kendi kendine yeten kentler. Cittaslow akımı dünyada giderek yaygınlaşıyor, Türkiye sınırları dahilinde ise günümüzde 18 adet sakin şehir yer alıyor.

Türk Cittaslow’lardan bazılarını daha yakından tanımaya ve bu kentleri görülecekler listene eklemeye ne dersin?

Seferihisar, İzmir

Türkiye'nin sakin şehirleri

Türkiye’nin ilk sakin şehri, bu unvana 2009’da hak kazanan İzmir’in Seferihisar ilçesi. Buranın en önemli özelliği tamamen organik tarım yapılması. Ayrıca bölgeye özel bitki türlerini korumak için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Sürdürülebilirlik seviyesini artırmak için sokak lambaları güneş enerjisiyle çalışanlardan seçilmiş. Sakin bir kıyı kasabası olan Seferihisar tarihi zenginlikleri açısından da görülmeye değer bir yer ve geçmişi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanıyor. Seferihisar, Teos Antik Kenti, arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri ve Ege kıyılarındaki muhteşem plajlarıyla seni büyüleyecek.

Göynük, Bolu

Türkiye'nin sakin şehirleri

Tipik bir Osmanlı kasabası olan Göynük, hem tarihi hem kültürel hem de doğal güzelliklerini günümüze dek korumayı başarmış. Mimari dokusu ise neredeyse 700 yıldır bozulmamış durumda. Göynük’te yörenin kadınları tarafından dokunan geleneksel kumaşlar ve ahşaptan üretilen süs ve mutfak eşyalarını satın alabilirsin. Ayrıca burada seni Sünnet ve Çubuk Gölleri gibi, doğanın tadını çıkarabileceğin güzellikler de bekliyor.

Akyaka, Muğla

Türkiye'nin sakin şehirleri

Muhtemelen kitesurf yapmaya uygun muhteşem plajlarıyla bildiğin Akyaka’nın da bir Cittaslow olduğunu duymuş muydun? Sırtını yemyeşil dağlara dayamış bu huzur dolu belde, ayrıca buz gibi ve berrak sulara sahip azmakları, eşsiz su altı florasıyla da çok özel bir yer. Kente özgü ahşap oymalarla süslü mimariye sahip evleri de görülmeye değer. Öte yandan Akyaka, leylekler, flamingolar ve pelikanlar gibi kuşlara da ev sahipliği yapan bir yer olduğundan kuş gözlem deneyimi yaşamak için de ideal.

Gökçeada, Çanakkale

Türkiye'nin sakin şehirleri

Türkiye’nin hem en Batı noktasında yer alan hem de en büyük adası olan Gökçeada, 2011 yılında sakin şehir unvanını alarak sahip olarak dünyanın ilk ve tek sakin adası oldu. Burası nostaljik evleri, doğal yaşamı, organik ürünleri ve sörf gibi alternatif spor olanakları ile popüler bir destinasyon. Attığın her adımda seni tarihi dokusu ve bozulmamış doğasıyla bütünleştirecek Gökçeada, bahar ve yaz tatillerin için harika bir tercih olacak.

Gerze, Sinop

Türkiye'nin sakin şehirleri

Türkiye’nin en mutlu ili olarak bilinen Sinop’un ilçesi Gerze, 2017’de sakin şehir kategorisi kapsamına alındı. Yemyeşil bir doğada, Karadeniz kıyılarında uzanan Gerze kenti, ziyaretçilerine huzurlu bir balıkçı kasabasının atmosferini sunuyor. Gerze’nin en özel lezzetleri arasında ilçede avlanan palamut ve torik balıklarından hazırlanan tuzlu balık bulunuyor. Ayrıca Üretici Pazarı’nda yerli halkın yetiştirdiği doğal tarım ürünleri satılıyor. Gerze’de sahilde bisiklete binmek, Yelken Tepe’ye çıkıp yamaç paraşütü yapmak ve Türkiye’deki kelebek türlerinden yarısından fazlasının yaşadığı Saklı Köy’ü ve şelalelerini gezmek mümkün.