Türkiye trekking rotaları

TÜRKİYE’NİN EN İYİ 6 TREKKİNG ROTASI

Jul 30, 2021 | YAŞAM

Bu popüler trekking rotalarında doğa ile baş başa kalmanın keyfini ister günübirlik, ister daha uzun süre yaşayabilirsin.

Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfetmek ve doğada macera dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırsan, ülkemizin en güzel ve en popüler trekking 6 rotasına hemen göz atmaya başla!

Likya Yolu

Türkiye trekking rotaları

Likya Yolu dünya üzerindeki en ünlü yürüyüş parkurlarından biri. Muğla’dan başlayıp Antalya’ya kadar uzanan bu rotanın üzerinde Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kaş, Demre, Finike, Adrasan ve Çıralı gibi muhteşem lokasyonlar ve elbette ziyaret edebileceğin antik kentler bulunuyor. Likya Yolu’nun tamamını yürümek ortalama 30 gün sürüyor ancak pek çok kişi göz alabildiğine uzanan Akdeniz manzaralar sunan Likya Yolu’nu daha kısa rotalarda yürümeyi tercih ediyor.

Pürenli Yaylası

Türkiye trekking rotaları

1.400 metre yükselikte yer alan Pürenli Yaylası Düzce’nin Gölyaka ilçesine bağlı. Büyük ve yemyeşil ağaçlarla süslü yaylada bir de küçük gölet bulunuyor. Yaylada yer alan küçük tahta kulübeler de muhteşem fotoğraf kareleri yakalamanı sağlayabilir. İstanbul’dan yaklaşık 4 saat uzaklıktaki bu yayla sana Doğu Karadeniz’e gitmişsin hissini yaşatacak!

Ballıkayalar Milli Parkı

Türkiye trekking rotaları

Gebze’de bulunan Ballıkayalar da şehre yakın popüler trekking rotalarından biri. İstanbul’dan sadece 1 saat uzaklıkta bulunan bu doğa harikası parkta, çeşitli zorluklarda yürüyüş parkurları yer alıyor. Ayrıca kaya tırmanışı olanağı da sunan Ballıkayalar’da şelaleler, göletler ve kuş sesleri eşliğinde güzel bir gün geçirebilirsin.

Palovit Yaylası

Türkiye trekking rotaları

Kaçkar Dağları’nda, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 4 saat uzaklıkta bulunan bu yayla, Türkiye’nin en yüksek yerlerinden biri. Ayrıca dünyanın en yaşlı ormanlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Usta trekkingciler kendilerine Palovit çevresinde bulunan farklı yaylalara giden rotalar da çizebilir. Bu yemyeşil rotanın en dikkat çekici noktası ise kuşkusuz 15 metre yüksekliğindeki Palovit Şelalesi.

Kazdağları Milli Parkı

Türkiye trekking rotaları

Oksijen deposu olarak bilinen Kazdağları, trekking için de muhteşem bir destinasyon. 21 bin hektarlık milli parkın içinde sayısız trekking parkuru, büyüleyici manzaralar sunan dereler ve şelaleler yer alıyor. Ancak burada sertifikalı kılavuz olmadan yürüyüş yapmak mümkün değil, bu nedenle Kazdağları’nı ziyaret etmeden önce trekking turları düzenleyen bir yerle iletişime geçmeni öneririz.

Aladağlar

Türkiye trekking rotaları

Aladağlar; Kayseri, Niğde ve Adana sınırları içerisinde yer alıyor. Buranın en önemli özelliği buzul kayalıklarına ev sahipliği yapması. Ayrıca mağaraları, kanyonları ve şelaleleriyle tam bir cennet. Rakımı 3756 metreye kadar çıkan bu eşsiz rotada dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalesi’ni mutlaka görmelisin.