su sporları

TÜRKİYE’DE DENEYİMLEYEBİLECEĞİN SU SPORLARI

Aug 12, 2021 | YAŞAM

Bu su sporları sayesinde denizin ve doğanın keyfini çıkarırken kaslarını da çalıştıracaksın.

Yaz demek deniz demek. Türkiye deniz bakımından çok şanslı bir ülke olduğu için ister tatilinde ister şehirde deneyimleyebileceğin pek çok su sporu dalı bulunuyor. Biz de bunlardan beş tanesini ve bu su sporlarını yapabileceğin ideal yerleri senin için listeledik.  

Kano

su sporları

Kano herhangi bir eğitim almadan da yapabileceğin bir su sporu. Nehirlerde veya sakin denizlerde ister tek başına ister arkadaşınla kürek çekerek dolaşabileceğin bu su sporunu yapmak için en güzel yerlerden biri, bir yandan batık kral mezarlarını seyredebileceğin Kekova kıyıları. İğneada ve Kıyıköy’ün longoz ormanlarındaki göller ve dereler de kano ile gezmek için ideal rotalar.

Rüzgar Sörfü

su sporları

Su sporları arasında en çok tercih edilenlerden biri de rüzgar sörfü. Üstelik yaklaşık bir haftalık bir eğitimle bu sporu yapmaya başlaman mümkün. Elbette adından da anlaşılacağı gibi bu su sporunda en önemli faktör rüzgar. Bu nedenle rüzgarın bol olduğu Alaçatı, Seferihisar ve Bitez gibi yerler rüzgar sörfü için en çok tercih edilen noktalar. Buralarda başlangıç eğitimi alabileceğin ve ekipman kiralayabileceğin birçok sörf okulu seni bekliyor!

Kürek

su sporları

Yine durgun su üzerinde yapılan ama çok daha yüksek bir atletik performans ve dayanıklılık gerektiren kürek sporu dünyanın en eski su sporlarından da biri. Tam bir takım sporu olan küreğe başlamak için bir kulübe yazılman gerekiyor. Kürek sporu İstanbul Haliç, Sapanca Gölü ve Ankara Eymir Gölü gibi yerlerde yapılıyor.

Yelken

su sporları

Tekneyi rüzgarla bir uyum içinde maviliklerde hareket ettireceğin yelkencilik, hem koordinasyonunu güçlendiren hem de seni sosyalleştiren bir su sporu. Yelkene başlamak için önce mutlaka eğitim alman gerekiyor. Türkiye’nin deniz kıyısındaki birçok yerinde eğitim alabileceğin kulüpler bulunuyor. Yelken sporunu İstanbul’un her iki yakasında, Alaçatı, Gökova ve Bodrum’da deneyimleyebilirsin.