Türk kadın sporcular

TÜRK KADINLARININ TARİHE GEÇEN SPOR BAŞARILARI

Mar 5, 2021 | YAŞAM

Kazandıkları üstün başarılarla, kırdıkları rekorlarla ve yaşattıkları ilklerle gurur kaynağımız olan kadın sporcular…

Eskrimden basketbola, serbest dalıştan ritmik jimnastiğe… Türk kadın sporcular birçok spor branşında rekorlar kırıyor, olimpiyatlarda madalyalar kazanıyor ve bize büyük bir gurur yaşatıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tarihe geçmiş bu başarıları ve bu başarıları bize yaşatan sporcuları bir kez daha hatırlamaya ne dersin?

Halet Çambel

Türk kadın sporcular

1916’da babasının görev yaptığı Berlin’de dünyaya gelen Halet Çambel Türkiye’nin ilk açık hava müzesini kuran ve kazılarını hayatı boyunca sürdüren bir arkeolog. Ancak Çambel’in bir diğer önemli unvanı ise, Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu olması. Fransa’da lisans yaptığı yıllarda sırasında eskrim, masa tenisi ve binicilik sporlarıyla ilgilenen Çambel, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 1936 Yaz Olimpiyatları’nda eskrim dalında Türkiye’yi temsil etmişti.

Hülya Şenyurt

1973’te Ordu’da doğan Hülya Şenyurt, olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olarak tarihe geçti. Judo kariyerine çocukluk yıllarında başlayan Şenyurt, 1990 yılında Avrupa Gençler Şampiyonası’nda üçüncülük, 1992’de yine Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ikincilik başarılarını elde etti. Ardından 1992 yılında, bu kez Barselona Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanarak Türk spor tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Ayrıca Şenyurt dönemin olimpiyat madalyalı en genç sporcusu olarak da bir diğer büyük başarıya imza atmıştı.

Nazmiye Uslu

Türk kadın sporcular

1979’de Konya’da doğan Nazmiye Uslu’nun doğuştan kalça çıkıklığı problemi vardı. Ancak bu durum onu spora başlamaktan alıkoymadı, aksine ailesinin ve arkadaşlarının da teşvik etmesiyle başladığı halter sporunda çok büyük başarılara imza atan bir isim oldu. Önce 2008 Paralimpik Yaz Oyunları’nda, dördüncü oldu, ardından 2010 yılında Türkiye Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda Türkiye rekorunu kırdı. Aynı yıl Malezya’da düzenlenen Bedensel Engelliler Halter Dünya Şampiyonası’nda hem altın madalya kazandı ve hem de dünya rekoru kırdı.

2012 Londra Paralimpik Yaz Oyunları’nda 40 kg kategorisinde 109 kg, 2016 yılında Rio’da ise 104 kilo kaldırarak dünya rekoru kırma serisini sürdürdü. Uslu ayrıca, Paralimpik’te üst üste altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olma unvanına da sahip.

Nur Tatari Askari

Türk kadın sporcular

Nur Tatar Askari 1992 yılında, Van’da doğdu. Lise yıllarında başladığı tekvando sporunda daha o yıllarda başarılar elde etmeye başladı. İlk madalyasını 15 yaşındayken kazandı ardından 2 defa Avrupa Küçükler Şampiyonu oldu.

Rusya’da düzenlenen 2010 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda gümüş madalya aldıktan sonra İngiltere’de düzenlenen 2012 Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

Tatari, olimpiyatlarda da Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda gümüş madalya, 2016 olimpiyatlarında ise bronz madalya sahibi oldu.

Fatma Uruk

Milli serbest dalışçı Fatma Uruk, 1988 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarda dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç’ın belgeselin izledi ve kendisi de bu sporu yapmaya karar verdi.

İlk kez 2008’de Türkiye Şampiyonası’na katıldı ve üçüncülük kazanarak milli takıma seçildi. Türkiye’de farklı serbest dalış branşlarında 20’ye yakın derecesi olan Uruk’un en büyük başarısı ise geçtiğimiz yıl Kasım’da üç gün içerisinde üç Dünya rekoru kırması oldu.

Meksika’da dalış yapan Uruk, önce “Değişken ağırlıklı paletsiz” kategorisinde 72 metrelik derecesiyle yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Ardından 2 gün sonra, kendi rekorunu 77 metre ile kırdı. Sporcu aynı zamanda “Sabit ağırlıklı çift palet” kategorisinde de 67 metrelik derecesiyle dünya rekorunu kırmayı başardı. Uruk, bu spor başarılarının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında gençlik projelerinde yer alarak gelecek nesillere ilham veriyor.

Bahar Çağlar

Türk kadın sporcular

İzmir doğumlu bir başka başarılı sporcumuz ise milli basketbolcu Bahar Çağlar. 1988’de doğan Çağlar, 2012 ve 2016 yaz olimpiyatları da dahil olmak üzere milli takım formasıyla 200’e yakın maça çıktı. Ayrıca yine milli takımda oynarken 2011 Avrupa Şampiyonası’nda gümüş, 2013 Avrupa Şampiyonası’nda ise bronz madalya kazanan takımlarda yer aldı.

Bahar Çağlar’ın kulüp kariyeri de milli takım kariyeri gibi parlak. Galatasaray’da oynarken 2013-14 EuroLeague Women sezonunda şampiyonluğuna erişti; ayrıca hem Galatasaray hem de Yakın Doğu Üniversitesi forması ile iki EuroCup şampiyonluğu bulunuyor.

Bahar Çağlar’ın basketboldaki başarılarından bahsetmişken diğer takım sporu dallarında kadın sporcuların kazandığı gurur verici başarılardan da bahsedelim.

1986’da kurulan VakıfBank SK voleybol takımı 2013 yılında Türkiye Bayanlar Voleybol 1. Ligi, Voleybol Bayanlar Türkiye Kupası, Voleybol Bayanlar Süper Kupası, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi ve FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası olmak üzere toplam beş kupa kazanarak ve 73 maçlık bir seride hiç yenilgi yüzü görmeyerek Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bir takım. Bu başarılı spor kulübü, 2018 yılında da yine FIVB Voleybol Kadınlar Kulübü Şampiyonası’nda en çok galibiyet alan takım olarak ikinci kez Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Türk kadın sporcular

Kadın sporcuların ülkemize yaşattığı büyük gururlardan en yenisi ise 2020 Kasım ayında Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı’nın ‘3 çember 2 labut’ aletinde Avrupa şampiyonu olması. Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar kazandıkları bu şampiyonluk ile Türkiye’nin bu kategoride ilk şampiyonluğuna ulaşmasını sağlayarak tarihe geçti.

Türk kadın sporcular