değişen tatil alışkanlıkları

TATİL ALIŞKANLIKLARIMIZ NASIL DEĞİŞTİ?

Mar 26, 2021 | YAŞAM

Gitgide daha fazla popülerleşen, hepsi doğayla iç içe dört tatil trendi…

Yaklaşık bir yıldır değişen birçok alışkanlığımızın arasında seyahat alışkanlıklarımız da bulunuyor. Seyahat kısıtlamaları bir yana, sosyal mesafe kavramı nedeniyle de tatil tercihlerimiz farklılaştı. Artık daha izole ve dolayısıyla doğaya daha yakın seyahatler popüler.

Birçok kişi yurtdışına gidip büyük şehirlerde vakit geçirmek yerine Türkiye’nin sakin destinasyonlarını keşfediyor, lüks otellerde konaklama yapmak yerine daha butik, daha sürdürülebilir tesisleri tercih ediyor ve hareketli, sosyal tatiller yerine doğayla daha iç içe, huzurlu seyahatlere çıkıyor.

Bu sene tatil planlarını yapmadan önce giderek daha da popülerleşen dört tatil konseptine göz atmaya ne dersin?

Villa Tatili

Araştırmalar, kiralık villa arayan kişilerin sayısının geçtiğimiz yıla oranla çok arttığını gösteriyor ve bu da hiç şaşırtıcı bir durum değil. Türkiye, gerek kış gerekse yaz tatilleri için pek çok ideal destinasyona ev sahipliği yapmasıyla villa tatili arayışında olanlara bol seçenek sunuyor.

Kışın etrafı karlarla örtülü bir dağ evinde konaklamak, ilkbaharda canlanan doğanın kalbinde bir evde olmak veya yazın Akdeniz manzarası ile güne uyanmak… Villa tatili yapmayı düşünüyorsan hem farklı tatil konseptlerine hem de farklı bütçelere uygun seçenekler bulabilirsin. Villa tatilinin en büyük avantajlarından biri kalabalık aile ya da arkadaş gruplarına uygun olması. Böylece kirayı bölüşüp daha ekonomik bir tatil yapmak mümkün olabiliyor.

Ayrıca ev konforunu eksiksiz sunan bir villada yemekleri dışarıda yemek yerine evde hazırlama avantajına da sahip olacaksın. Kısacası tamamen sana ve arkadaşlarına ait bir alanda dilediğiniz gibi keyifli vakit geçirebilirsin!

Tekne Tatili

değişen tatil alışkanlıkları

Doğada izole olmanın en mavi hali tekne yolculukları. Ege ve Akdeniz kıyıları sayesinde ülkemiz bu konuda da çok avantajlı. Pandemi nedeniyle, geçtiğimiz yazdan bu yana, giderek daha fazla insan mavi yolculuk yapma fikrine yönelmiş durumda. Bir tekne kiralayıp Ege ve Akdeniz koylarını bu şekilde gezmek, hem izole bir tatilin keyfini sürmeni hem de karayoluyla görmenin mümkün olmadığı eşsiz güzellikteki, bakir koyları keşfedebilmeni sağlıyor. Villa tatilinde olduğu gibi tekneyi de bir arkadaş grubu olarak kiralayabilir; seyahatin uzunluğunu, teknenin büyüklüğünü bütçenize uygun olarak planlayabilirsiniz.

Türkiye’nin en popüler mavi yolculuk rotaları için bu yazımıza göz atabilirsin.

Karavan Tatili

değişen tatil alışkanlıkları

Karavan tatilini daha önce denemediysen bu yaz bunun tam zamanı olabilir! Elbette bir karavan sahibi olup özgürce gezebilmek büyük bir avantaj ancak bu, hepimizin hayat standartları için uygun olmayabilir. Bu durumda karşına iki seçenek çıkıyor, ilki bir karavan kiralamak, ikincisi ise karavan konseptli otellerde konaklamak! Her ikisi de seni karavan kültürünün maceracı ruhuyla tanıştırabilir. İzmir’in Karaburun ve Sığacık gibi noktalarında, Cunda Adası’nda ve Bozcaada’da karavanda konaklayabileceğin tesisler bulunuyor. Eğer karavan kiralamayı düşünüyorsan seçeneğin daha fazla. Asos’tan Artvin’e, Yedigöller’den Kaş’a kadar birçok kamp tesisi, karavan kamp alanı hizmeti sunuyor.

Bungalov Tatili

değişen tatil alışkanlıkları

Yavaş yavaş ısınan hava bungalow tatili için ideal. Son yıllarda yükselişe geçen ‘glamping’ yani lüks kamp trendi sayesinde, bungalov otellerin sayısı zaten artmıştı. Üzerine bir de tatil alışkanlıklarımızın bizi daha izole yerlere yönlendirmesiyle bungalov tatili yapmayı tercih edenlerin sayısı da yükseldi. Doğanın içinde, sessiz ve huzur dolu bir tatil fırsatı sunan bungalov otellerde, sen de minik bir kulübede birkaç gün geçirmenin keyfini çıkarabilirsin. Özellikle Olimpos ve Kabak Koyu’nda bungalov otel seçenekleri çok bol.