kış sporu filmleri

SPOR TUTKUSUNU ATEŞLEYEN EN İYİ KIŞ SPORU FİLMLERİ

Jan 21, 2021 | YAŞAM

Buz pateni, kayak, buz hokeyi, snowboard… Eğer bu sporları seviyorsan bu filmleri de çok beğeneceksin.

Kış sporlarının kendine has heyecanını yaşatan en iyi kış sporu filmlerinden yedi tanesini senin için seçtik. Komediden belgelese kadar her zevke hitap eden bu kış sporu filmleri, spor tutkusunu ateşlemek ve sportmenlik ruhunu hissetmek için mükemmel.

I, Tonya – 2017

kış sporu filmleri

Amerikalı buz patenci Tonya Harding’in sevgisiz geçen çocukluğunu ve hırslı kariyerini konu alan Akademi Ödüllü film, sporcunun 1994’te ABD Şampiyonası öncesi yaşadıklarına odaklanıyor. Olimpiyat ödüllü ama başarıya doymayan Tonya şampiyona öncesi, en iddialı rakibinin önüne geçmek amacıyla onu sakatlamak için birini tutuyor. Margot Robbie ve Allison Janney, sporcunun annesiyle arasındaki gergin ilişkiyi kusursuz bir biçimde perdeye yansıtıyor.

Eddie the Eagle – 2016

kış sporu filmleri

Gerçek hikayeden uyarlanan bir başka kış sporları filmi ise Eddie the Eagle. İngiliz Michael “Eddie” Edwards, çocukluğundan beri kayakçı olarak olimpiyatlara katılmayı hedefleyen bir sporcudur. Kayakçı olamayacağını artık anladığında ise olimpiyat hayalini kayakla atlama branşında gerçekleştirmeye karar verir. Fiziği ve deneyimi bu spor için uygun olmasa bile Kartal Eddie, kararlılığıyla hayalini gerçekleştirip bu dalda büyük başarılara imza atar. Olimpiyat ruhunu yansıtan ilham verici bu filmde başrolleri Taron Egerton ve Hugh Jackman paylaşıyor.

Downhill Racer – 1969

kış sporu filmleri

Bu kez konumuz kayak. Ünlü oyuncu Robert Redford filmde ABD ulusal takımının hırslı kayakçısı David Chappellet’yi canlandırıyor. Takım duygusu olmayan, kendinden başkasını sevmeyen ve sadece kazanamaya odaklanan Chapellet, spora farklı bir bakış açısı sunuyor. Film kayakçının gözünden izlediğimiz iniş sahneleriyle de çok etkileyici.

Goon – 2011

kış sporu filmleri

Buz hokeyi izlemeyi sevenlere hitap edecek Goon’un ilginç hikayesi şöyle: İyi bir aileden gelmesine rağmen dikiş tutturamamış Doug, bir barda güvenlik olarak çalışır. Bir gün mahalli ligin buz hokeyi koçlarından birinin dikkatini çeker ve buz hokeyi takımına girmek için çalışmaya başlar. Takımda ona verilecek görev ise karşı takımın oyuncularını durdurmak olacaktır.

Blades of Glory – 2007

kış sporu filmleri

Buz pateni dalını konu alan bu komedi filmi, ödül töreninde kavga ettikleri için ömür boyu men cezası alan iki sporcunun hikayesini anlatıyor. Men edilmelerine rağmen hala yarışmak isteyen iki buz patencisi, yasal bir açıklık fark ederek tarihin ilk erkek buz pateni çifti olarak piste geri dönerler. Will Ferrel’ın başrolde olduğu Blades of Glory kahkaha garantili bir film.

The Crash Reel – 2013

kış sporu filmleri

Belgesel türündeki bu yapım ünlü snowboardcular Shaun White ve Kevin Pearce’ın rekabetini konu alıyor. Çocukluk arkadaşı olan ikili kariyerlerinde ilerledikçe birbirlerinden daha iyi olmak için sınırları zorluyor. En iyi snowboard belgeseli olarak nitelenen bu filmde her iki spurcunun da en inanılmaz performanslarını izleyebilirsin.

Cool Runnings – 1993

kış sporu filmleri

Olimpiyat ruhuna övgü niteliğindeki bu absürd komedi, 100 metre seçimlerinde başarısız olup Yaz Olimpiyatları’na katılma şansını kaybeden Jamaikalı atletin bu kez Kış Olimpiyatları’na gitmek için harekete geçip bir kızaık takımı kurmasını konu alıyor. Takımın antrenörlüğünü ise önceki yıllarda hile yaptığı için madalyası elinden alınmış Amerikalı bir kızakçı üstleniyor.