spor kulübünde ilk gün

SPOR KULÜBÜNDE İLK GÜN

Dec 27, 2018 | FITNESS, YAŞAM

Spor kulübüne yazılarak en önemli adımı attın, şimdi spora nereden başlayacağın ve neler yapman gerektiği hakkındaki sorularına yanıt vereceğiz!

Sonunda uzun zamandır planladığın fakat ertelediğin o kararı hayata geçirdin, sağlıklı bir yaşam için gerekli ilk adımı attın ve nihayet bir spor kulübüne yazıldın. Spor klübüne gideceğin ilk gün geldi, spor ayakkabılarını giydin ve kapıdan içeri girdin. Yani işin en zor kısmını atlattın! Kulüpte gördüğün o fit kadınlar ve erkekler sakın gözünü korkutmasın. Aynı senin gibi onların da spor kulübünde ilk günleri oldu ve sonra sporu hayatlarına ekleyip düzenli bir şekilde yapar hale geldiler. Şimdi sıra sende! Paylaştığımız öneriler ile spor kulübünde ilk günün çok verimli ve keyifli geçecek!

1 Günde 2 Kilo Vermeyi Deneme

Spora yeni başlayanların en sık düştüğü hata, ilk gün vücutlarını olması gerektiğinden fazla yormaları. Kilo verme ya da kas kütleni artırma hedeflerine ulaşman için zamana ihtiyacın olduğunu unutma. Her seferinde kısa süreli fakat etkili antrenmanlar yapmaya dikkat et, dört saatini kulüpte geçirme. Aksi taktirde telafisi zor olan sakatlıklar kaçınılmaz olacak! Unutma kasların bugüne kadar böyle çalışmıyordu, bu yüzden yavaş yavaş alıştırarak gitmeye çalış. Her antrenmandan sonra vücuduna dinlenmesi için zaman ver ve kendini bir sonraki antrenman gününe hazırla.

Hedefini Paylaş

Sorumluluk sahibi olmak, spora devam etmenin ve istikrarlı olmanın en önemli anahtarı. Eğer kulübe yazıldıysan ancak düzenli gitmiyorsan spor yaptım diyemezsin. Hayal kırıklığına uğratmak istemediğin bir kişi seç ve onunla fitness hedeflerini paylaş. Örneğin bu hedef vermek istediğin kilo ya da haftada kaç gün spor yapacağın olabilir. Birlikte spor yapabileceğin bir fitness arkadaşı bulman da motivasyonunu artırarak sporu eğlenceli hale getirecek.

spor kulübünde ilk gün

Yanına Ne Almalısın?

Spor çantana havlunu, seyahat boyu bir şampuanı, duş sonrası için terlikleri, deodoranını, suyunu ve müzik dinlemek istersen kulaklıklarını yerleştir ve dolap kilidini yanına almayı da unutma!

Isınmayı Unutma

Isınmadan önce kuvvet antrenmanı yapmayı sakın deneme bile! Önce kan dolaşımını hızlandırmalı ve kaslarını ısıtmalısın ki vücudun antrenman sırasında zorlanmasın. Dilersen bir eğitmenden yardım alarak çeşitli esneme hareketlerini de deneyebilirsin.

spor kulübünde ilk gün

Yeni Başlayanlar İçin Kuvvet Antrenmanlarını Dene

Daha fazlasını yapabileceğini düşünüyor olabilirsin fakat kendini fazla zorlamamaya dikkat etmelisin. Yeni başlayanlar için kuvvet antrenmanlarını en temel şekliyle yapmalısın. 15 dakika ısınma ve esneme hareketleri yaptıktan sonra çeşitli ekipmanlarla yapacağın kuvvet antrenmalarına geçebilirsin. Bittikten sonra soğumak için 10 dakika boyunca kardiyo yapmayı da ihmal etmemelisin.