FOMO hissi

SOSYAL MEDYANIN ‘FOMO’ ETKİSİ

Jun 16, 2021 | YAŞAM

‘Bir Şeyleri Kaçırma Korkusuna’ yani FOMO hissine kapılmamak için neler yapabilirsin?

Sosyal medya, hem haber almak hem de uzak bile olsak sevdiklerimizle iletişimde kalmak için harika bir kanal. Ancak sosyal medya, özellikle de kullanımında aşırıya kaçıyorsan, psikolojine zarar veriyor olabilir.

Günde sık sık sosyal medya hesaplarına göz atıyorsan şunlara benzer durumları sıkça yaşamış olmalısın. Diyelim ki işinle ilgili karmaşık bir sorunun üstesinden gelmeye çalışırken Instagram’ı açtığında plajda eğlenen insanların fotoğraflarını görüyorsun. Ya da televizyon karşısında sakin bir gün geçirirken sosyal medya sana yoğun bir antrenmanı bitirmiş arkadaşının fotoğrafını gösteriyor. Bu gibi durumlar sana az da olsa bir huzursuzluk veriyor mu? İşte bu huzursuzluk hissinin 2013’ten beri bir ismi var: FOMO.

FOMO hissi

Oxford sözlüğünde bile kendine yer bulan FOMO kavramının açılımı ‘Fear of Missing Out’ yani ‘Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu’. Bu negatif duygu neredeyse sosyal medyanın hayatımıza girdiği günden beri varlığını sürdürüyor, ancak etkisi azalmadığı gibi daha bile arttı diyebiliriz. Hepimizin evde kalmaya başladığı ilk günlerde, zamanını devamlı olarak çok verimli değerlendirdiğini sosyal medyada paylaşan kişiler de pek çoğumuza FOMO hissini yaşatmıştı örneğin.

Üstelik artık Instagram hikayeleri gibi anlık paylaşımlar da çok popüler. Tüm bunlar bize kimi zaman hayat bizim dışımızda akıp gidiyor ve bizim dışımızda herkes zamanını çok harika değerlendiriyor gibi bir yanılgı yaşatabiliyor. Sosyal medyada mutlu görünme kaygısı yüzünden biz de her gittiğimiz yerden fotoğraflar paylaşma zorunluluğu hissedebiliyoruz. Bu da bizi yaşadığımız o keyifli andan uzaklaştırabiliyor.

FOMO hissi

Peki FOMO hissi ile başa çıkmak için neler yapabiliriz? FOMO’ya karşı bir çözüm olarak JOMO (Joy of Missing Out), yani ‘Bir Şeyleri Kaçırmanın Verdiği Keyif’ kavramı ortaya çıktı. İstersen gel JOMO’yu daha yakından tanıyalım:

– Yalnızlıktan keyif alabilmek ve kendinle başbaşa kaldığın zamanı bir kayıp olarak görmemektir.

– Kendini başkalarıyla kıyaslamayı bırakmaktır.

– Hayır demekten çekinmemektir. Davetlerin, taleplerin ya da iş olanaklarının hepsine yetişmeye çalışmak yerine, sadece gerçekten hazır olduğunda evet demektir.

– Her neredeysen, kelimenin tam anlamıyla orada olmandır.

FOMO hissi

– Her boşluğu sosyal medyayla doldurmayı bırakmak ve her yaptığını paylaşma zorunluluğu hissetmemektir.

– Gün içinde sosyal medyayla ilgileneceğin belirli zaman dilimlerine sahip olmaktır.