kitap önerileri

SONBAHAR OKUMA LİSTEN İÇİN 5 KİTAP

Oct 27, 2020 | YAŞAM

Bu mevsim okumak için yeni kitaplar arıyorsan, senin için polisiyeden bilim kurguya uzanan bir seçki hazırladık.

Sonbahar demek biraz da serin ve yağmurlu havalarda, evde koltuğa gömülüp bir kitabın sayfalarında saatlerce kaybolmak demek. Eğer sen de kütüphanene yeni kitaplar eklemek istiyorsan senin için son günlerin popüler kitaplarından bir seçki yaptık.

Dans Dans Dans – Haruki Murakami

kitap önerileri

Eşsiz kurgularıyla çağımızın en çok sevilen yazarlarından biri olan Murakami’nin dilimize çevrilen en son romanı Dans Dans Dans. Her kitabında olduğu gibi bu kitabında da bizim için gizemli bir dünyanın kapılarını aralıyor yazar. Ortadan kaybolan çekici bir kadın, yalnızlığını anlamlandırma çabası içindeki bir adam, sezgileri gelişmiş sıradışı küçük bir kız ve müzik bu hikayenin başrollerinde.

Liderlik, Michael Moritz, Alex Ferguson

kitap önerileri“Beni̇m i̇şi̇m, i̇nsanlara i̇mkansız di̇ye bi̇r şey olmadığını anlatmaktı”, diyen Alex Ferguson bu kitabında otuz sekiz yıllık yöneticilik hayatına akıllara durgunluk veren kırk dokuz zafer sığdırma hikayesini büyük bir samimiyetle paylaşıyor. Kitaptaki hikayeler futbolla ve futbol başarılarıyla ilgili ancak bunların tümü sana daha iyi bir lider olabilmen için ilham verecek türden hikayeler. Manchester United’ın dünyanın en büyük markalarından biri haline gelmesine katkıda bulunan Ferguson’un Glasgow’un tersaneler semti Govan’da başlayıp

Manchester United’da zaferlerle dolu devam eden yirmi yedi yılını okurken sen de kendine birçok ders çıkaracaksın.

Osman – Ayfer Tunç

kitap önerileri“Bugün ayın kaçı, günlerden ne, berbat pansiyonların berbat odalarında çile doldurduğum kaçıncı gün, bilmiyorum”. Başarılı yazar Ayfer Tunç son romanında her şey olmak isterken hiçbir şey olamayan, gün gün, adım adım hem servetini hem kendini tüketen bir adamın, Osman’ın hikayesini anlatıyor. Bu sadece Osman’ın değil, pahalı markaların, lüks yaşamın gösterişine dalan ve bir kültürün yok oluşunu kendileri de o kültürle birlikte yok olmalarına rağmen fark edemeyen bir kuşağın da çarpıcı hayatı. Uzun döneme yayılan harika bir kurguya sahip roman, şimdiden edebiyatımızın en görkemli eserlerinden biri olmaya aday gösteriliyor.

Oğul – Jo Nesbo

kitap önerileriÇok katmanlı, bol sürprizli hikayelerden hoşlanıyorsan, yazdığı soğuk İskandinav polisiyeleriyle dünya çapında bir fenomene dönüşen Norveçli Jo Nesbo, senin için ideal bir kalem. Oğul adlı kitabının baş kahramanı, on sekiz yaşından beri hapiste olan karizmatik ve yumuşak başlı Sonny Lofthus bir gün bir mahkumdan sarsıcı bir itiraf duyar. Bu itirafa göre polis olan babası aslında intihar etmemiş, öldürülmüştür. Bunun üzerine hapisten kaçan Lofthus’un elinde uzun bir intikam listesi vardır. İçinde meşhur dedektif Harry Hole olmasa bile, eleştirmenler Oğul için Nesbo’nun en iyi ve en zengin romanlarından biri yorumunu yapıyor.

Yüksek Şatodaki Adam – Philip K. Dick

kitap önerileriYüksek Şatodaki Adam, tüm yapıtlarında ‘Gerçek nedir?’ sorusuyla uğraşan Philip K. Dick’in 1963’te Hugo ödülünü de kazanan en ünlü romanı. Romanda seni tepetaklak olmuş bir dünya bekliyor. Çünkü hikaye Amerika’nın İkinci Dünya Savaşını kaybettiği, Almanya ve Japonya’nın savaştan galip çıktığı alternatif bir evrende geçiyor. Kimliklerini kaybetmiş insanların ve kehanet kitabı I Ching’in başrolde olduğu romanda Philip K. Dick, kaybolmuş karakterler aracılığıyla zamanın, tarihin ve gerçekliğin doğası nedir sorusunu ele alıyor. Seni düşündüren felsefi metinlerden hoşlanıyorsan bu kült romanı mutlaka okumanı öneriyoruz.