en ünlü sanat müzeleri

SANATLA DOLUP TAŞAN 10 AVRUPA ŞEHRİ

Feb 18, 2021 | YAŞAM

Tarihin her döneminden en ünlü başyapıtlara ev sahipliği yapan şehirler ve müzeleri…

Avrupa kıtası yüzyıllar boyunca sanat tarihinin yönünü değiştiren akımların ortaya çıktığı ve sanatta çığır açan dahi isimlerin yetiştiği bir yer oldu. Bu nedenle Avrupa’da Rönesans’ın başyapıtlarına, ressamlara adanmış özel müzelere, mimari şaheserlere, modern sanat müzelerine ve sokak sanatının ilginç örneklerine ev sahipliği yapan birçok şehir bulunuyor. Seyahat listene eklemen için sanatla dolup taşan on Avrupa şehrini ve bu şehirlerde mutlaka görmen gereken ünlü müzeleri listeledik.

Floransa

en ünlü sanat müzeleri

Rönesansın doğum yeri diyebileceğimiz Floransa bu nedenle binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Bunların en ünlüleri arasında Michelangelo’nun Galleria dell’Accademia’da bulunan Davut heykelini ve Boticelli’nin Uffizi’de sergilenen Venüs’ün Doğuşu tablosunu sayabiliriz. Ayrıca Floransa’nın sadece müzeleri değil, sokakları da sanat eserleriyle dolup taşıyor. Şehrin simgesi Duomo Katedrali’nin muhteşem mimarisi de seni büyüleyecek.

Paris

en ünlü sanat müzeleri

Paris sanat ve müze dendiğinde akla ilk gelen şehir, çünkü dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre burada bulunuyor. Louvre’un tarih öncesi çağlardan 21. yüzyıla kadar uzanan geniş koleksiyonunun tamamını görmek günler boyu sürebiliyor. Müzenin en ünlü eseri ise elbette Mona Lisa tablosu. Şehrin ikinci önemli sanat müzesi Orsay Müzesi ise Van Gogh, Paul Cézanne, Claude Monet ve Paul Gauguin gibi ünlü empresyonist ressamların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Daha güncel sanat eserleri görmek istersen 20. yüzyılın mimarisinin en güzel örneklerinden olan Centre Pompidou!yu ziyaret edebilirsin.

Londra

en ünlü sanat müzeleri

Londra’nın sanatseverlere sunduğu en büyük avantaj, en ünlü müzelerinden büyük çoğunluğunun ziyaretçilerden giriş ücreti almaması. Bu büyük müzeler arasında British Museum, Victoria & Albert Museum, National Portrait Gallery ve Tate Modern’i sayabiliriz. Dünyanın dört bir yanından gelen objelerle, British Museum’da insanlık tarihinin izini sürebilir, Tate Modern’de Andy Warhol gibi daha modern dönemden sanatçıların eserleri görebilirsin. Eğer sokak sanatı ilgini çekiyorsa şehrin en trendy bölgesi olan Shoreditch’e gidip Banksy dahil olmak üzere günümüzün en ünlü sokak sanatçılarının şehre ve sanat tarihine kazandırdıklarını görmen de Londra’da mümkün.

Roma

en ünlü sanat müzeleri

Roma’da attığın her adım seni tarihin başka bir dönemine götürebilir. Burada Julius Sezar’ın ayak izlerini takip edebilir, Kolezyum’da gladyatörleri gözünün önüne getirmeye çalışabilir, Vatikan’da ise Michelangelo’nun imzasını taşıyan Sistine Şapeli’nin tavanı karşısında büyülenebilirsin. İtalya’nın başkenti ayrıca Trevi Çeşmesi’ni, ve hem bahçeleriyle hem de Caravaggio’nun en önemli tablolarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü Galleria Borghese’i de ziyaret edebilirsin. Kısacası Roma’da sanat seni asla yalnız bırakmayacak!

Amsterdam

en ünlü sanat müzeleri

Amsterdam, yeteneği sonradan anlaşılan Hollandalı ressam Van Gogh’a adamış dev bir müzede ressamın kısa sanat hayatını tüm detaylarıyla ziyaretçilerine aktarıyor. Şehrin bir diğer büyük müzesi de 1798’de açılan ve Rembrandt, Vermeer ile Frans Hals gibi diğer ünlü Hollandalı ressamların eserlerini sergileyen Rijksmuseum.

Viyana

en ünlü sanat müzeleri

Viyana’da hem klasik başyapıtları hem de güncel eserlerini sergileyen müzeleri ziyaret edebilirsin. Bunun için en ideal yer birçok sanat kuruluşuna ev sahipliği yapan 60 bin metrekarelik Museumsquartier bölgesi. Albertina Müzesi’nde ağaç baskı, taş baskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış on binlerce baskı eseri görebilir, Viyana Sanat Tarihi Müzesi Kunsthistoriches’de ise Mısır, Yunan ve Antik Roma koleksiyonlarını yakından inceleyebilirsin. Şehrin mutlaka ziyaret etmen gereken bir diğer müzesiyse Gustav Klimt’in en geniş eser koleksiyonunu sergileyen Belvedere Sarayı.

Berlin

en ünlü sanat müzeleri

Berlin’in eşsiz bir tarihe sahip bir şehir. Her ne kadar daha çok 2. Dünya Savaşı’nı ve ardından gelen Soğuk Savaş dönemini yansıtan bir ruha sahip olsa da, Babil ve Antik Yunanistan’dan gelen eserleriyle Pergamon Müzesi ve şehirdeki sayısız modern sanat galerileri burayı sanatseverler için bir cennet haline getiriyor. Berlin Duvarı’nın kalıntılarına resmedilen sokak sanatı eserleriyle özgürlüğün bir simgesi haline gelen East Side Gallery de mutlaka görmen gereken bir başka sanat durağı.

Bilbao

en ünlü sanat müzeleri

Şehrin en ünlü müzesi Frank Gehry tarafından tasarlanıp 1997’de açılan ve aynı zamanda İspanya’nın da en büyük müzelerinden olan Guggenheim Müzesi. Buradaki sergiler düzenli olarak değişiyor. Müzenin etrafında ise Louise Bourgeois, Jeff Koons ve Anish Kapoor gibi sanatçıların eserlerini görebilirsin.

Venedik

en ünlü sanat müzeleri

Venedik dendiğinde akla ilk müzeler değil romantik kanalları ve gondol yolculukları geliyor. Ancak şehir sanat koleksiyonları açısından da iddialı. Titian ve Veronese gibi Rönesans dahilerinin yanı sıra Peggy Guggenheim koleksiyonu gibi çağdaş sanat eserleri de barındıran Venedik, ayrıca Venedik Sanat Bienali gibi önemli sanat etkinliklerine de sahne oluyor.

Barselona

en ünlü sanat müzeleri

Barselona dendiğinde akla ilk Picasso, Gaudi ve Miro üçlüsü geliyor. Bu üç sanatçı da şehre kendi izlerini bırakmış. Barselona’da zaten Gaudi’nin eserlerini gözden kaçırmak imkansız. Barselona silüetinin en simgesel yapısı Sagrada Familia, şehrin en güzel manzarasını sunan, rengarenk Park Guell ve kıvrımlı mimarisiyle dikkat çeken Casa Milà bunlardan en ünlüleri. Picasso Müzesi ise 20. yüzyıl sanatının en önemli isimlerinden Pablo Picasso’nun dört binden fazla eserine ev sahipliği yapıyor. Montjuic tepesinde bulunan ve 20. yüzyıl’dan bir başka etkileyici sanatçı olan Joan Miro’ya adanmış Fundacio Joan Miro Müzesi de Barselona’nın bir diğer önemli sanat adresi.