sanal müze

SANAL MÜZE TURLARIYLA EVDE DE SANATTAN UZAK KALMA

Apr 30, 2021 | YAŞAM

Dünyanın en ünlü müzeleri artık parmaklarının ucunda! Sanat tarihine damga vurmuş eserleri sanal müzelerde evden çıkmadan görebilirsin.

Evde bulunduğumuz süre boyunca zamanımızı güzel değerlendirmek için çok fazla seçeneğimiz var. Online müze gezileri de bunlardan bir tanesi. Sanal müze turları ile müzeleri ücretsiz olarak üç boyutlu şekilde gezebilirsin.

Artık neredeyse her müze bu sanal müze turu olanağını sunuyor, biz de bu sanal müzelerden en keyiflilerini listeledik!

Uffizi Galerisi

sanal müze

Medici ailesi, Rönesansa olduğu kadar Floransa’da ve genel olarak İtalya’da birçok yapının da inşasına öncülük etmiş. Ailenin sanata değer o kadar büyük ki, Floransa’da inşaa ettirdikleri tüm binaları yarışma ile özenle seçiyorlarmış. Medici ailesine ait en ünlü eserleri Uffizi Galerisi’nde sanal olarak görebilirsin.

Van Gogh Müzesi

sanal müze

Sanatının değeri sonradan anlaşılan ressam Van Gogh’un erken dönem çizimlerinden son dönem tablolarına dek birçok eserinin sergilendiği Van Gogh Müzesi’ni Google Arts and Culture sitesi üzerinden gezebilirsin.

Pera Müzesi

sanal müze

Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosuna ev sahipliği yapan Pera Müzesi de yaptığı kalıcı ve süreli sergileri sanal ortamda sanatseverlerle buluşturuyor. Ancak müze, Google Arts & Culture platformu üzerinden ulaşılabilen çevrimiçi sergilerden farklı olarak, fiziksel dünyadakine daha yakın bir deneyim sunuyor. Üç boyutlu sergileri ayrıca sanal gerçeklik (VR) gözlüğüyle de deneyimlemen mümkün.

Louvre Müzesi

sanal müze

Sadece Paris’in değil dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre önceden de sanal olarak gezilebiliyordu. Ancak müzenin ev sahipliği yaptığı, sayısı 480 bini aşan sanat eserleri için yeni bir web sitesi yapıldı ve bu eserlerin her biri yüksek çözünürlüklü olarak bu siteye yüklendi.

British Museum

sanal müze

Tarih, sanat ve kültürü aynı çatı altında toplayan British Museum, Büyük Britanya İmparatorluğu döneminde Ortadoğu, Mısır ve Anadolu gibi farklı coğrafyalardan getirilen ve tarihi önem taşıyan eserlere ev sahipliği yapıyor. Bu müzeyi de Google Arts and Culture platformu üzerinden sanal olarak gezebilirsin.

Pergamon Müzesi

sanal müze

Berlin’in en çok ziyaretçi çeken müzesi Pergamon (Bergama) Müzesi’nin en ünlü eseri, kuşkusuz, müzeye adını da veren Bergama’dan getirilen Zeus Altarı. Sadece sunak değil Milas Antik kentinin Agora kent kapısı da müzede bulunuyor. Müzede Helenistik dönem eserleri haricinde, ayrıca İslam ve Orta Doğu sanatlarına ayrılmış bölümler de yer alıyor.