romantik filmlerin çekildiği yerler

ROMANTİK FİLMLERİN BAŞROLÜNDEKİ ŞEHİRLER

Feb 10, 2022 | YAŞAM

Ünlü romantik filmleri unutulmaz kılan sahnelerin geçtiği gerçek mekanlar…

Filmlerde izlediğimiz aşk hikayelerinin geçtiği şehirler, neredeyse başroldeki oyuncular kadar büyük bir öneme sahip. Filmlerin en romantik sahnelerinin yaşandığı sokaklar, köprüler ve kafeler de hikayenin kendisi gibi hafızalarımızda kalıyor.

İşte popüler romantik filmlerin çekildiği şehirler ve unutulmaz sahnelerin fonu olan gerçek mekanlar!

Before Sunrise – Viyana

romantik filmlerin çekildiği yerler

Bir trende tanışan iki yabancı, tanışmalarının ardından Viyana sokaklarında gün doğana kadar dolaşıp hayat üzerine konuşurlar. Ethan Hawke ve Julie Delpy’nin harika oyunculuklarının yanı sıra, fondaki Viyana da filmi bu kadar unutulmaz kılıyor. Prater Lunaparkı, Albertina Sarayı ve klasik bir Viyana kafesi olan Café Sperl’deki sahneler başta olmak üzere, Viyana’da filmin izini sürebileceğin birçok mekan bulunuyor. 

Midnight in Paris – Paris

romantik filmlerin çekildiği yerler

Woody Allen’ın sınırsız hayal gücünün eseri Midnight in Paris filminde Fransa’nın başkentini görmekle kalmıyor, buranın üç farklı zaman dilimine tanıklık ediyoruz. 1920’lerden, 1890’lara ve günümüzün Paris’ine kadar uzanan hikayede şehre yolu düşmüş birçok ünlü sanatçıyla da tanışıyoruz. Filmin en önemli sahnelerinden biri olan, Gil’in 1920’lere ilk yolculuk ettiği o sahnede gördüğümüz basamaklar Latin Quartier bölgesindeki St. Etienne du Mont Katedrali’nin önünde bulunuyor. St. Germain de Pres’deki, bir zamanlar ünlü yazarların kahvelerini yudumladığı kafeler, Seine Nehri kıyıları, Alexandre Köprüsü ve şehrin en ünlü kitapçısı Shakespeare and Company de bu büyülü hikayede izlediğimiz diğer mekanlar.

Lost in Translation – Tokyo

romantik filmlerin çekildiği yerler

Japonya gibi farklı bir kültürde, Tokyo gibi kalabalık bir şehirde biriyle tanışıp özel bir bağ kurmanın nasıl bir his olduğunu seyirciye çok güzel bir biçimde yansıtan film, Tokyo’nun rengarenk neon ışıklı mahalleleri Shinjuku ve Shibuya’da geçiyor. Hatta karakterlerin konakladığı, Tokyo’yu kuşbakışı gören terasa sahip otel ve karaoke yaptıkları yer de bu mahallede.

Vicky Cristina Barcelona – Barselona ve Oviedo

romantik filmlerin çekildiği yerler

Yine bir Woody Allen filmi olan Vicky Cristina Barcelona ise İspanya’nın sıcacık atmosferinde geçiyor. Bir tatil, arkadaşlık ve aşk hikayesini anlatan filmde, Barcelona’nın La Sagrada Familia, Parc Guell gibi en klasik turistik noktalarını, Els Quatre Gats gibi ünlü kafelerini görebilirsin. Filmin bazı sahneleri ise Kuzey İspanya’nın Oviedo kentinde çekilmiş. Örneğin yönetmen Allen’ın favori otellerinden olan Hotel de la Reconquista’yı filmde Javier Bardem’in canlandırdığı ressamın konakladığı yer olarak görüyoruz.