türkiye olimpiyat madalyaları

OLİMPİYATLARDAN ZAFERLE DÖNENLER

Aug 26, 2021 | YAŞAM

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’ye gurur verici ilkleri ve zaferleri yaşatan sporcularımız…

Bir yıl gecikmeli olarak düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları, Türkiye adına ilklerle doluydu. 1948’de düzenlenen olimpiyatlardan bu yana en çok madalyamızı kazandığımız oyunlarda, çeşitli dallarda olimpiyatlara katılmayı hak eden tüm sporcularımızla gurur duyuyoruz.

Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutlarken olimpiyatlardan zaferle dönen ve bize tarihe geçen ilkleri yaşatan sporcularımızı biraz daha yakından tanımaya ne dersin?

Mete Gazoz

türkiye olimpiyat madalyaları

Finalde İtalyan rakibini yenen ve altın madalyayı, tarihimizin okuçluk dalındaki ilk olimpiyat madalyası olarak göğüsleyen Mete Gazoz, azmi, samimiyeti ve özgüveniyle bir anda Türkiye’nin en sevilen isimlerinden biri oldu. 1999’da doğan Mete, okçuluğa 2010’da başladı. Daha önce de çeşitli şampiyonalarda madalya kazanma başarısını gösteren sporcunun Rio 2016 Olimpiyatları’nda elendikten sonra paylaştığı “Daha çok çalışıp 2020’de Tokyo’dan altın madalyayla döneceğim” tweet’i ise sporda kendine bir başarı hedefi koymanın ve buna inanmanın önemini simgeliyor.

Busenaz Sürmeneli

türkiye olimpiyat madalyaları

Bir başka ilki ve bir başka zaferi bize Busenaz Sürmeneli yaşattı. 1998’de Trabzon’da doğan Busenaz, 2019’da Türkiye’nin ilk Büyükler Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı. Fransa’da düzenlenen Avrupa Kota Müsabakaları’nda şampiyonluğa ulaşmasının ardından iddialı ve hırslı sportmenliğiyle bu kez Tokyo Olimpiyatları’nda Türk boksu adına aldığımız ilk olimpiyat altın madalyasını elde etti.

Buse Naz Çakıroğlu

türkiye olimpiyat madalyaları

Buse Naz’ın bokstaki başarı hikayesi bir tesadüf eseri başlıyor. Kardeşinin kolu kırılınca ailesi onları kardeşinin kolu güçlensin diye beraber boksa yazdırıyor. Buse Naz, daha o yaşlarda bile başarısıyla hocalarının dikkatini çekiyor. Buse Naz’ın Tokyo Olimpiyatları yolundaki ilkleri, Paris’te düzenlenen Avrupa Kota Müsabakaları’nda Türkiye’nin organizasyon tarihindeki ilk boks altın madalyasını kazanmasıyla başlıyor. “Çocukluk hayalim” dediği olimpiyat oyunlarına seri başı olarak çıkan ilk Türk kadın boksör olan Buse Naz, bu başarısını sinek siklette gümüş madalya ile taçlandırdı ve Türk kadınlar boks tarihinde olimpiyatlardaki ilk madalyayı ülkemize getirdi.

Ferhat Arıcan

türkiye olimpiyat madalyaları

1993’te İzmir’de doğan Ferhat Arıcan, jimnastiğe henüz 10 yaşındayken beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladı. 2009’dan itibaren katıldığı şampiyonalarda toplamda 4 bronz, 2 gümüş ve 5 altın madalya kazanarak ülkemizi başarıyla temsil eden sporcu, bu yıl düzenlenen olimpiyatlarda ise paralel bar dalında bronz madalya kazanarak Türkiye olimpiyat tarihinde jimnastikte madalya alan ilk sporcu olmayı başardı. Ferhat Arıcan’ın bu tarihi başarısı dışındaki bir diğer özelliği de Dünya Jimnastik Literatürü’nde kendi adına tescilli iki hareketi olması.

Yasemin Adar

türkiye olimpiyat madalyaları

Güreş sporunda birçok başarımız olsa da, kadınlar güreşinde ilk olimpiyat madalyamızı bu yıl Yasemin Adar Türkiye’ye armağan etti. Adar, hentbol ile başladığı ardından gülle atma ile devam ettiği spor kariyerini 2011’de tanıştığı güreşle sürdürdü. 1991 doğumlu sporcu ilk başarısını 2013’te Akdeniz Oyunları’nda kazandığı altın madalya ile elde etti. Ardından, 2016-2019 arasında dört defa üst üste Avrupa Şampiyonluğu ünvanını aldı. Tokyo 2020’de ise ülkemize bronz madalya kazandırdı. 2024 için hedefinde altın madalya olduğunu belirten Adar’ın 2018 yılında elde ettiği bir başka çok özel başarısı da var. Adar, Dünya Güreş Şampiyonası’nın yarı finalinde rakibinin sakat dizine hiç müdahale etmeyerek Dünya Fair Play Konseyi (CIFP) tarafından Dünya Fair Play Özel Diploması ile ödüllendirildi.

Eray Şamdan

türkiye olimpiyat madalyaları

Karate, olimpiyatlarda ilk kez bu yıl yer alan bir spor dalı. Başarılı sporcu Eray Şamdan sayesinde Türkiye bu ilkten madalyasız dönmedi. Karateye 5 yaşında başlayan Reçber, genç yaş kategorisinde üst üste yedi kez şampiyonluğa ulaşarak daha küçük yaşındayken tarihe geçmiş bir isim. Hızı nedeniyle lakabı ‘Rüzgarın oğlu’ olan sporcunun Avrupa, Akdeniz ve Dünya Şampiyonaları’nda da çeşitli başarıları bulunuyor. Reçber Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanarak Türkiye olimpiyat tarihinde bize ilk karate madalyamızı kazandırdı.