Mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları

MÜKEMMELLİĞE DEĞİL, GELİŞİMİNE ODAKLAN

Nov 25, 2021 | YAŞAM

Mükemmeliyetçilik hissine kapılmanın seni başarıdan uzaklaştırabileceğini biliyor musun?

En iyiyi hedeflemek özel hayatın, eğitimin veya kariyerin, spor alışkanlığın ve beslenmen dahil, yaşamın tüm alanlarının önemli bir parçası. Elbette kendinin olabilecek en iyi versiyonuna dönüşme yolculuğu beraberinde birçok olumlu etkiyi getiriyor. Ancak hayatında var olması gereken bu hedefler kusursuzluğa ulaşma hedefine dönüşürse, bu sana kendini yıpratman ve motivasyonunu kaybetmen olarak geri dönebilir.

İşte mükemmeliyetçilik tuzağına yakalanmadan kişisel gelişiminde dengeyi kurabilmen için üç öneri!

Mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları

Kendine Nazik Davran

Öz disiplin sahibi olmak hayatı kendin için zorlaştırmak anlamına gelmemeli. Öncelikle gelişime açık yönlerin konusunda kendine karşı dürüst davranmalısın. Kendini sürekli olarak sert bir şekilde eleştirirsen geliştirebileceğin özelliklere sahip olman yerine ‘kötü’ olduğuna inanırsın. Spordan örnek verecek olursak bir gün spora gitmediysen kendine “Ne kadar tembelim,” diye kızmak yerine, “Düzenli spor alışkanlığı kazanmak çok kolay değil, daha önce de böyle zorlukların üstesinden geldim; bunu da başaracağım,” demelisin.

Eğer kendine yaptığın bir eleştiriyi sevdiğin birine bire bir aynı şekilde yapmanın kırıcı olacağını biliyorsan, kendin için de aynı hassasiyeti göstermelisin.

Mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları

İlerlemeye Odaklan

Kendine belirlediğin büyük bir hedefi, küçük hedeflere bölmeden gerçekleştiremezsin. Mükemmelin peşinde koşmak ve buna ulaşmadığında kendine haksızlık etmek yerine küçük iyileştirmelere odaklan. Kusurlu yanlarını fark et ama onlara değil, bunları değiştirmek için kendine nasıl bir yol haritası çizebileceğine odaklan. Yine spor örneğinden devam edelim. Bir gece önce geç yattığın için ertesi gün spora gidemediysen kendine yatma zamanını hatırlatan bir alarm kurabilirsin. Kendine “Hedefime doğru nasıl ilerleme kaydedebilirim?” sorusunu sorup yapıcı adımlar attığında ilerlemeni sen de fark edeceksin!

Mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları

Hedeflerinin Kökenini Fark Et

Tabii ki kendini geliştirmek için bir hedefinin olması harika, ancak bunun altında yatan nedeni fark etmen de önemli. Çünkü zaman zaman bu hedeflerin ardında gizlenen sorunlar olabilir. Örneğin düzenli spor yapma alışkanlığını fiziksel ve zihinsel sağlığını korumak ve geliştirmek için yapıyorsan bu çok iyi! Ancak vücudunu ‘kusursuzlaştırma’ hedefi iyi bir motivasyon değildir. Tabi bunu fark etmek her zaman çok kolay olmayabilir, ancak yine de gelişim hedeflerinin ardındaki nedenleri sorgulaman hedeflerini sağlıklı tutmanı sağlar.

Mükemmeliyetçilikten kurtulma yolları