doğaya dönüş trendi

KÜÇÜK EVLERLE DOĞAYA DÖNÜŞ TRENDİ

Feb 26, 2021 | YAŞAM

Tiny house konseptiyle doğanın kalbinde, minimal ve çevreye saygılı bir yaşam sürme trendi giderek popülerleşiyor.

Son yıllarda giderek yükselen doğaya dönüş trendi pandemiyle birlikte daha da popülerleşti. Kalabalıklardan kaçmak isteyen birçok kişi şehirlerden uzaklaşıp doğada kendilerine bir yaşam kurmaya başladı.

Doğaya dönüş trendiyle birlikte yükselen bir başka trend ise tiny house adı verilen minik evler. Tiny house’ların boyutları genellikle 10 ila 30 metrekare arasında değişiyor ve evler tekerlekli veya sabit olabiliyor. Bu evler sadece doğayla baş başa kalmayı değil, daha minimal, daha özgür, doğaya daha saygılı ve daha sürdürülebilir bir hayatı da ön plana çıkarıyor.

doğaya dönüş trendi

Tiny house yaşam tarzının giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmesinin de sebebi bu özgürlük hissi. Alışılmış boyutlarda bir eve taşınarak doğaya dönmenin maliyeti ile küçük bir eve sahip olmanın maliyeti arasında çok büyük bir fark var. Ayrıca özellikle de karavan statüsündeki tekerlekli küçük evler sahiplerine, tam da yeni neslin istediği daha fazla özgürlüğü sunuyor. Her gün başka bir manzaraya uyanabilmek bu özgürlüğün getirdiği en önemli avantajlardan.

Ayrıca bu küçük evlerde yaşamak, daha az atık üretmek ve daha az enerji tüketmek gibi doğaya saygılı pratikleri de beraberinde getiriyor. Evlerde elektrik güneş panelinden, su ise yağmur suyundan arıtılarak elde edilebiliniyor.

doğaya dönüş trendi

Küçük evlerin küçük yaşam alanlarında her şey akıllıca ve fonksiyonel bir şekilde tasarlanmış olarak sunuluyor. Genellikle büyük pencerelere sahip olan küçük evler, sakinlerine daha fazla gün ışığı ve doğayla daha fazla bütünleşme şansı sağlıyor. Ayrı ayrı odalarda, farklı amaçlara hizmet eden yaşam alanları yerine tek bir açık alanı birden fazla amaç için kullanmaya odaklanarak tasarlanmış tiny house’lar böylece büyük evleri dolduran fazla eşyalardan da kurtulmayı sağlıyor.

Tiny house’lar ile doğaya dönüş trendini deneyimlemek için elbette doğrudan bir ev satın almaya da gerek yok. Küçük ev konseptinde konaklama hizmeti veren birçok işletme sana doğayla iç içe ve minimal bir biçimde yaşama deneyimi sunuyor.

doğaya dönüş trendi