aromaterapi nedir

KOKULARIN İYİLEŞTİRİCİ ETKİSİNİ SUNAN AROMATERAPİ NEDİR?

Aug 19, 2021 | YAŞAM

Koku duyunu harekete geçiren aromatik, uçucu yağların iyileştirici etkilerini deneyimle!

Koku duyusu çok güçlü bir duyu. Hatta doğru kullanıldığında iyileştirici bir etkiye bile sahip olabiliyor. Aromaterapi de doğanın sunduğu mucize bitkilerden üretilen uçucu yağlarla bu iyileştirici etkileri sunan bir yöntem.

Aromaterapi Nedir?

Özellikle antik Mısır ve Çin medeniyetlerinde kokular alternatif tedavi yöntemleri olarak kullanılırdı. Günümüzde de aromaterapi hala birçok kişinin stresten kurtulmak, rahat uyumak, daha zinde uyanmak gibi günlük sorunların üstesinden gelmek için kullandıkları bir yöntem. Aromaterapide kullanılan uçucu, aromatik yağlar çeşitli bitkilerden damıtma gibi özel tekniklerle üretiliyor.

aromaterapi nedir

Evde Aromaterapi Nasıl Uygulanır?

Aromatik uçucu yağları aktarlarda kolayca bulabilir ve evde aromaterapinin faydalarını yaşayabilirsin. Evde aromaterapi uygulamak için en basit yöntem sıcak su dolu bir kaba bu uçucu yağlardan birkaç damla damlatmak. Dilersen mumla ısınan bir buhurdanlık ya da elektrikle çalışan bir difüzör alıp aromatik yağların kokusunun tüm odaya yayılmasını sağlayabilirsin.

Bir diğer yöntem de bu yağlardan istediğini bir sprey şişesinde suyla karıştırarak evin çeşitli yerlerine sıkmak olabilir. Mesela uyumadan biraz önce yastığına sıkarak mis kokulu bir uykuya dalabilirsin. Banyo suyuna birkaç damla yağ damlatmak da sana evde SPA hissini yaşatabilir.

Hangi Aromatik Yağ Neye İyi Gelir?

Farklı bitkilerden elde edilen farklı yağların etkileri de çeşitlilik gösteriyor elbette. Peki hangi bitkinin yağını ne için kullanabilirsin?

aromaterapi nedir

Lavanta

Lavanta yağı aromaterapide en çok kullanılan yağlardan biri. Rahatlatıcı etkisiyle ünlü lavantanın kan basıncını düşürdüğü ve insanı sakinleştirdiği biliniyor. Bu nedenle lavanta yağı özellikle uykusuzluk sorununu çözmek için sıklıkla kullanılıyor.

Bergamot

Bergamottan elde edilen yağın da yine stresi azaltıcı etkileri bulunuyor. Eskiden geleneksel İtalyan halk tıbbında kullanılan bu yağ, doğrudan uygulandığında anti bakteriyel etkileri de bulunuyor.

Ylang Ylang

Başka bir popüler uçucu yağ olan ylang ylang, Güneydoğu Asya’da yetişen bir bitkinin çiçeklerinden elde ediliyor. Ylang ylang’ın kokusunun en önemli etkisi sinir sistemini yatıştırması.

Misk Adaçayı

Misk adaçayı, bizim bildiğimiz adaçayı ile akraba bir bitki. Ruh halini dengeleyen, asabiyeti önleyen, rahatlatıcı bir etkiye sahip.

aromaterapi nedir

Yasemin

Yasemin, tatlı bir aromaya sahip bir uçucu yağ. Hem canlandırıcı hem de rahatlatıcı faydaları bulunan yasemin kokusunu sana enerji vererek ruh haline iyi geldiği biliniyor.

Aromaterapi Masajı Nedir?

aromaterapi nedir

Aromaterapinin gücünü masajın faydalı etkileriyle birleştiren aromaterapi masajı, günümüzde SPA merkezlerinde en fazla tercih edilen masaj türlerinden biri. Az önce bahsettiğimiz uçucu yağlar kullanılarak yapılan bu masaj, hafif bir masaj türü ve dinlendirici, gevşetici, rahatlatıcı etkileri bulunuyor.

Aromaterapi masajının bu etkilerinden faydalanmak için hemen NUSPA şubelerinden randevu alabilirsin.