kış tatilinde cilt bakımı

KIŞ TATİLİNDE CİLDİNE NASIL BAKMALISIN?

Jan 13, 2022 | YAŞAM

En sevdiğin kış sporlarını yaparken cildine ekstra özen göstermeyi unutma!

Kayak merkezleri yavaş yavaş beyaza bürünürken kış tatili dönemi de başladı. Ancak kış tatillerinde, temiz dağ havasına, bembeyaz manzaraların büyüsüne ve kış sporlarının adrenalinine kendini kaptırıp cildine özen göstermeyi asla unutmamalısın. İşte cildini soğuk, rüzgar ve güneşin zararlı etkilerinden koruman için dikkat etmen gereken dört nokta…

Güneş Işınlarına Ekstra Dikkat Et

Güneş koruyucu kullanmak sadece yaz tatillerinde alman gereken bir önlem değildir. UV ışınlarının etkisi deniz seviyesinden yukarı çıktıkça artar, ayrıca güneş ışınları kardan yansıdığı için cildin bu ışınlara daha fazla maruz kalır. Bu nedenle kış tatillerinde güneşten korunmaya ekstra dikkat etmen gerekiyor. Açık havaya çıkmadan yarım saat kadar önce en az 30 faktörlü bir ürünü uygula, ardından bunu 2-3 saatte bir tekrarla. Yüzünün en hassas bölgesi olan dudaklarını da bir dudak nemlendiricisi ile sık sık nemlendirmeyi unutma.

kış tatilinde cilt bakımı

Rüzgardan Korun

Dağların zirvelerinde cildini bekleyen bir başka risk faktörü ise soğuk ve kuru rüzgardır. Bu cildin doğal yağ tabakasını zayıflattığından hasara yol açabilir. Cildini rüzgardan korumak için mutlaka eldiven, atkı, bere gibi aksesuarlar kullanmalısın. Cildinin açık kalan yerlerini de nemlendirici özelliğe sahip bir ürün ile korumalısın.

kış tatilinde cilt bakımı

Cildinin Kurumasını Engelle

Kayak merkezlerinde hava genellikle kurudur, bu nedenle her zaman kullandığın nemlendirici yeterli gelmeyebilir. Kuruluğa geçit vermemek ve böylece cildinin dış etkenlerden minimum etkilenmesini sağlamak için cildini nazik bir ürünle temizlemelisin. Nemlendiricine ek olarak, cildin nemi en iyi hapsetmesini sağlayan maddelerden biri olan hyaluronik asit içeren bir serum kullanabilirsin. 

kış tatilinde cilt bakımı

Cansız Görünümden Kurtul

Dağda oksijen seviyesinin daha az olması cildinde donuk ve cansız bir görünüm yaratabilir. Bunun için alabileceğin en iyi önlem bol bol su içmek olacak. Yüzündeki derinin en ince olduğu bölge olan göz çevresi, bu cansız görünümü en fazla yansıtan yer olabilir, bu nedenle göz çevresine yönelik bir ürün kullanarak bu bölgeye ekstra bakım uygulamalısın.