sonbahar rotalari

KEYİFLİ SONBAHAR ROTALARI

Oct 7, 2021 | YAŞAM

Şehrin karmaşasından biraz uzaklaşmak istersen bu keyifli sonbahar rotalarında hafta sonu kaçamağı yapabilirsin.

Doğanın sonbaharda büründüğü muhteşem renk tonlarını kaçırma! Bu yakın rotalarda şehrin kalabalığından kısa bir süreliğine uzaklaşıp huzurlu bir tatil yapabilirsin.

Abant

sonbahar rotalari

Abant Gölü’nü çevreleyen ormanlar her sonbahar muhteşem tonlara bürünüyor. Sen de bu büyüleyici görüntüler ve doğa sesleri eşliğinde yürüyüşler yapabilir, sonbaharın huzurunu yakalayabilirsin. Eğer vaktin varsa, 2 saat mesafede bulunan, benzer bir güzelliğe sahip Yedigöller’e de uğrayıp hafta sonu kaçamağının tadını daha da fazla çıkarabilirsin.

İğneada Longozu

sonbahar rotalari

İğneada’da bulunan longoz ormanları dünyada benzeri az görülen bir ekosisteme sahip. Burada yapacağın doğa yürüyüşleri ya da kano turlarıyla bölgenin bol oksijenli havasından faydalanabilirsin. Eğer bir kamp tutkunuysan burada çadır kurmak için alanlar da var. Bölgedeki beş gölü ve ilginç kaya formasyonlarının bulunduğu Dupnisa Mağarası’nı da ziyaret etmeni öneririz.

Gökçetepe Tabiat Parkı

sonbahar rotalari

Saros Körfezi’nde bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı’nda bir tarafta deniz, diğer tarafta çam ormanları eşliğinde harika bir tatil yapabilirsin. Kamp tesisi de bulunan parkta seni trekking’den paintball’a, zipline’dan okçuluğa dek eğlenceli ve sportif aktiviteler bekliyor.

Acarlar Longozu

sonbahar rotalari

Sakarya il sınırları dahilinde bulunan Acarlar Longozu, Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longoz ormanı. Eğer hava koşulları uygunsa ormanda bulunan Acarlar Gölü’nde tekne ya da deniz bisikleti turu yapabilirsin. Birinci derece doğal sit alanı ilan edilen ormanda sülün ve yaban ördeği gibi hayvanlarla karşılaşman da olası!

Bozcaada

sonbahar rotalari

Yaz sezonu bittiğinde sakinleşen Bozcaada, sonbaharda daha da keyifli bir hale bürünüyor. Burada ister bisikletle ister yürüyerek ada turları yapabilir, rüzgar güllerinin bulunduğu burunda gün batımını izleyebilir, şirin evlerin süslediği sokakları keşfedebilir ve elbette nefis yerel lezzetlerin tadına bakabilirsin.