güney doğu anadolu seyahati

KEŞFETMEN GEREKEN GÜNEY DOĞU KENTLERİ

Oct 28, 2021 | YAŞAM

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde seni bekliyor!

Binlerce yıllık geçmişe ve farklı medeniyetlerden izlere sahip Mezopotamya coğrafyasında görebileceğin sayısız tarihi ve doğal güzellik var. Özellikle sonbahar aylarının serinliğinde daha da bir güzelleşen Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne bir gezi planlamaya ne dersin?

Adıyaman

güney doğu anadolu seyahati

Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman’da Antik Yunan’dan Bizans İmparatorluğu’na, Hristiyan medeniyetlerinden İslam toplumlarına dek birçok kültürün izlerini görebilirsin. Tüm bu medeniyetlerin kesiştiği nokta olan şehir, elbette çok zengin bir tarihi mirasa sahip. Burada gerçekleştirilen kazılarda birçok farklı tarihi döneme ait on binlerce eser gün ışığına çıkarılmış. Cendere Köprüsü, Gerger Kalesi, Kahta Kalesi ve Perre Antik Kenti burada mutlaka görmen gereken yerler arasında. Adıyaman’ın en büyüleyici yeri ise hiç kuşkusuz, gün doğumunun en güzel izlendiği yerlerden biri olan Nemrut Dağı.

Bitlis

güney doğu anadolu seyahati

Eğer bir doğa ve kamp tutkunuysan Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Gölü ve çevresi denemen gereken alternatif bir kamp rotası olabilir. Burası, sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacaları ile seni doğanın çok yönlü güzellikleriyle tanıştıracak. Ayrıca farklı kuş türleriyle de tüm doğaseverleri mutlu edecek bir bölge burası.

Gaziantep

güney doğu anadolu seyahati

Gaziantep genellikle gurme bir destinasyon olarak hafızalarda yer etse de, Güney Doğu’nun pek çok kenti gibi çok zengin bir tarihe de sahip. İnsanlar burada Paleolitik dönemden bu yana yaşamış. Gaziantep’te iz bırakan uygarlıklar arasında Babiller, Hititler, Mısırlılar, Asurlular ve Persler bulunuyor. Gaziantep’te görmeden dönmemen gerekenler yerler arasında Zeugma Antik Kenti ve Mozaik Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep Kalesi, Bedestenler ve Rumkale yer alıyor.

Mardin

güney doğu anadolu seyahati

Bir film setini andıran görüntüsüyle Mardin seni geçmişte bir yolculuğa çıkaracak. Mardin’in mimarisi o denli özel ki, hiçbir ev birbirinin üzerine gölge düşürmeyecek şekilde inşa edilmiş. 1621 yaşındaki Süryani-Ortodoks Manastırı burada görmen gereken yerlerin başında geliyor. Manastırın ana binasındaki zarif mozaik ve kabartmalar o dönemde yaşayanların sanat konusundaki ustalığını sergiliyor. Sümer, Babil, Selçuklu ile Osmanlı Medeniyetleri’nin bir parçası olarak günümüze kadar gelmeyi başarmış Mardin Kalesi de görülmeye değer bir başka yer.

Şanlıurfa

güney doğu anadolu seyahati

Seni insanlık tarihinin ilk dönemlerine dek götürecek Şanlıurfa’nın en etkileyici yerleri 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın eski arkeolojik tapınağı unvanına sahip Göbeklitepe ve yaklaşık 4 bin yaşındaki Harran evleri. Harran ayrıca dünyanın ilk üniversitelerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Bir inanç turizmi şehri olan Şanlıurfa’nın simgesi haline gelmiş Balıklıgöl’e ve ‘Sakin şehir’ Halfeti’ye de mutlaka uğramalısın.