KAS KRAMPLARI NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?

Aug 14, 2018 | YAŞAM

Bazen spor yaparken bazen sadece uyurken yaşadığın kas kramplarının neden olduğunu ve bunları nasıl önleyebileceğini biliyor musun?

Sen de herkes gibi kas kramplarını çeşitli biçimlerde yaşamış olmalısın. Kas krampları yaptığın egzersizi kısa süreli engelleyen geçici bir rahatsızlıkta ortaya çıkıyor, hatta daha da kötüsü bazen gün boyunca egzersizi bırakmana bile neden olabiliyor. Aslında kas krampları, merkezi sinir sisteminin etkinliği ve beslenme ile kas işlevleri arasında nasıl bir bütünlük olduğunun iyi bir kanıtı.

Bilim adamlarına göre tüm kas krampları aynı değil ve kramp oluşmasının ardında tek bir neden yok, bu nedenle kas kramplarını önlemenin en iyi yolu diyebileceğimiz bir yöntem de bulunmuyor.

En sık görülen kas krampı türü, tek bir kas grubunun kasılması ve kasılma sürdüğünde ağrıya neden olması. Koşucular ya da bisikletçilerdeki kasılmış baldır kaslarını, futbolcularda kasılmış arka bacak kaslarını, yüzücülerdeki kasılmış ayak kaslarını ve uyku sırasında kasılan bacak kaslarını bu kramp türünün örnekleri olarak sayabiliriz. Bazı kramplar, kaslara gelen sinir uyaranlarının aşırılığı nedeniyle ortaya çıkıyor. Bir başka tür kramplarsa ya sadece sıvı kaybından ya da terleme nedeniyle hem sıvı hem tuz kaybından kaynaklanabiliyor.

Bir kas krampının oluşması, motor sinirler ve kas arasındaki iletişimde bir dengesizlik olduğunu gösteriyor. Normalde kaslar sadece sinirden gelen uyarılara göre kasıldığından, sürekli bir kramp oluşması, kaslara uyarı sağlayan sinirlerden sürekli ve düzgün olmayan bir aktarım olduğunu kanıtlıyor.

Kramp oluştuktan sonra yapabileceklerin kısıtlı. Egzersize ara verip germen ya da gerili konumda beklemen yararlı olacak. Ancak tüm vücudunu etkileyen ağır kas kramplarının giderilmesi için genellikle reçeteli bir kas gevşetici almak gerekiyor.

Kas kramplarına karşı alabileceğin diğer önlemler arasında, az miktarda turşu suyu içmek, biraz hardal tüketmek, muz ya da portakal yemek veya kalsiyum glukonat ya da magnezyum iğneleri yaptırmak sayılabilir. Zencefil gibi baharatların da krampların yoğunluğunu, sertliğini ve süresini azalttığını unutma.