kış manzaraları

KARTPOSTAL GİBİ KIŞ MANZARALARI

Dec 17, 2020 | YAŞAM

Bembeyaz kar örtüsü altında bambaşka bir büyü kazanan kentler…

Kar yağıp yeryüzünü örttüğünde en sıradan manzara bile büyülü bir dokunuş kazanıyor. Bazı şehirler ise karın örtüsü altında bir kış masalından çıkmış, kartpostal gibi bir görüntüye bürünüyor. Dünyanın dört bir köşesinden, en muhteşem kış manzaralarını sunan kentlerde bembeyaz bir yolculuğa çıkmaya ne dersin?

Tallinn, Estonya

kış manzaraları

Baltık Denizi’nin kıyısındaki bu minik kentin Ortaçağ’dan kalma eski şehir merkezi, kışın kar yağdığında apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Asırlık binaları kaplayan kar örtüsü ve arnavut kaldırımı sokaklarında yanan sokak lambalarıyla Tallinn, kartpostallara yakışır bir hal alıyor. Kent meydanındaki açık hava buz pistinde paten yaparak ardından keyifli bir kafede oturup sıcak bir şeyler yudumlayarak bu güzelliğin tadını çıkarabilirsin.

Bled, Slovenya

kış manzaraları

Slovenya’da bulunan Bled adlı kasaba, Alpler’in arasına gizlenmiş mücevher gibi bir buzul gölüne ev sahipliği yapıyor. Gölün ortasında ise minicik bir ada var. Bu adada 17. yüzyılda inşa edilmiş bir kilise bulunuyor. İstersen göl kıyısından kiliseyi ve adayı izleyebilir, istersen kıyıdaki kayıklarla adaya gidip, adadan Bled’i, Bled Kalesi’ni ve Alpler’in karlı manzaralarını seyredebilirsin.

Safranbolu, Türkiye

kış manzaraları

Ülkemizin en iyi korunmuş Osmanlı mimarisine sahip kentlerinden biri olan Safranbolu’da gezerken adeta geçmişe yolculuk yapacaksın. Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürüyüp kentin yüzlerce yıllık konaklarını ve hanlarını gezebilirsin. Beyaz örtüyle kaplanan evlerin kuşbakışı manzarasını izlemek istersen mutlaka Hıdırlık Tepesi’ne çıkmalısın.

Shirakawa, Japonya

kış manzaraları

Unesco Dünya Mirası listesinde de yer alan Shirakawa köyü evlerinin geleneksel mimarisiyle dikkat çekiyor. Köy dünyada en şiddetli kar yağışı alan yerlerden biri. Sazdan yapılmış eğimli çatıları, kışın şiddetli kar yağışlarında çökmeyi önlerken aynı zamanda bir çizgi filmden çıkmış kadar şirin görünüyor.

Český Krumlov, Çek Cumhuriyeti

kış manzaraları

Tarihi 13. yüzyıla dek uzanan Český Krumlov, ortasından kıvrılarak geçen nehri ile her mevsim büyüleyici bir yer. Ancak beyaz kar örtüsü ile bu güzelliği iyice sihirli bir hal alıyor. Ülkedeki en büyüklerden biri olan kalesi, barok mimari stilinde inşa edilmiş tiyatrosu ve eski kent merkezi masal gibi bir görünüm kazanıyor.

St Petersburg, Rusya

kış manzaraları

Mariinsky Tiyatrosu, Filarmoni Orkestrası ve daha başka sayısız kültürel zenginliğiyle St. Petersburg yılın her döneminde ziyaretçilerine harika deneyimler sunuyor. Ancak şehrin görkemli binaları, geniş caddeleri ve ortasından geçen Neva Nehri, kış aylarının buz gibi havasında apayrı, gizemli bir güzelliğe bürünüyor.