iş yerinde yüksek motivasyon

İŞ YERİNDE MOTİVASYONUNU YÜKSELTECEK ÖNERİLER

Sep 30, 2021 | YAŞAM

Bu beş tavsiye sayesinde ofise geri döndüğünde çalışma motivasyonunu yüksek tutabilirsin.

Evden çalışma dönemi yavaş yavaş sona ererken, birçoğumuz iş yerlerimize dönmeye başladık. Ofisten uzakta geçen bu uzun sürenin ardından aynı motivasyonla işe başlamak her zaman çok kolay olmayabiliyor. İşte bu durumu değiştirmen ve ofiste çalışırken kendini daha mutlu ve motive hissetmen için öneriler.

is yerinde yüksek motivasyon

Sosyalleş

Evde çalışmanın belki de en zor taraflarından biri iş arkadaşlarımızla sosyalleşme fırsatlarından uzak kalmaktı. Ofise geri döndüğünde seninle aynı işi yapan arkadaşlarının dışında, farklı departmanlardan kişilerle de sohbet et. Farklı görevleri olan, senden farklı bir iş yapan kişilerle sosyalleşmek aynı zamanda onların yetenekleri ve sahip oldukları sorumluluklar hakkında da bilgi almanı sağlar. Eğer bu sorumluluklar sana cazip geliyorsa, belki farklı yetenekler edinerek kariyerini güçlendirmenin zamanı gelmiştir!

Yaptığın İşin Önemini Daha İyi Kavra

Özellikle de büyük şirketlerde çalışan kişiler kendi görev tanımlarına odaklandıklarından, yaptıkları bu işin şirketin genel işleyişi için sahip olduğu önemi gözden kaçırabilir; bu da motivasyon düşüklüğüne neden olabilir. Kısacası büyük bir yapbozun tek bir parçası gibi hissetmek sana kendini amaçsız hissettirebilir. Kariyer koçları bu durumu yine farklı departmanlardan insanlarla konuşarak aşabileceğini söylüyor. İş arkadaşlarınla sohbet et, onların neler yaptığı hakkında daha fazla bilgi sahibi ol; böylece senin görevinin onların işine nasıl bir katkı sağladığını fark edip bu büyük yapbozun parçalarını birleştirmeye başlayabilirsin.

is yerinde yüksek motivasyon

Liderlik Etmekten Çekinme

Eğer bir proje ya da bir girişim fikrin varsa, bunu iletmekten çekinme. Başarısız olma endişesinin önüne geç ve insiyatif almak için kendine engel koyma. Yeni bir sorumluluk üstlenerek hem şirkette kendini daha ön plana çıkarabilir hem de motivasyonunu artırabilirsin. Projeyi tamamladığında hissedeceğin başarı duygusu da kendinle gurur duymanı sağlayacak!

Geri Bildirim İste

Kendini bulunduğun pozisyona daha bağlı hissetmenin yöntemlerinden biri de alacağın geri bildirimler. Bunun için yöneticinle resmi bir görüşme yapmana gerek yok, kısa bir sohbetin sonunda bile işine dair yorumları duyman mümkün. Negatif yorumlar duymaktan da çekinme, bunlar sana gelişime açık yönlerini gösterecek. Kısacası, aradan geçen uzaktan çalışma sürecinin ardından yüz yüze iletişim fırsatlarını mutlaka değerlendir.

is yerinde yüksek motivasyon

Masan İçin Bir İlham Panosu Oluştur

Ofis masan için, hedeflerinden, seni mutlu eden fotoğraflardan, sevdiğin sözlerden, kısacası seni motive eden her şeyden oluşan bir kolaj yap ve bunu sürekli gözünün önünde bulunacak şekilde sergile. Ayrıca kendini stresli hissettiğin anlar için sakinleştirici özellikleriyle bilinen lavanta, gül, ylang ylang ve bergamot gibi aromatik yağları da ofis masanda bulundurabilirsin.