hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

HAFIZANI GELİŞTİRECEK 5 ALIŞKANLIK

Feb 26, 2022 | YAŞAM

Zihnini bu alışkanlıklarla destekleyerek hafızanı güçlendirebilirsin!

Önemli şeyleri hatırlamaya yardımcı olması için hepimiz daha güçlü bir zihne ihtiyaç duyarız. İşte beyin sağlığını iyileştirecek ve hafızanı güçlendirmeye yardımcı olacak bazı alışkanlıklar…

1. Beynini İyi Besle

hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

Zihinsel sağlık ihtiyaçlarını desteklemeye yardımcı olan besinleri tüketmek genel bilişsel işlevini iyileştirir. Beyninin işlevselliğini artırmak ve hafızanı geliştirmek için şunlara dikkat etmelisin:

• İlave şeker içeren ve işlenmiş gıdaların tüketimini sınırla

• Hayvansal proteinin, sağlıklı yağların ve antioksidanların tüketimini artır

• Neyi ve ne zaman yiyeceğini belirleyerek metabolizmanı destekle

• Kan şekeri seviyesini dengede tut

2. Yeterli Omega-3 Tüket

hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

Omega-3 yağ asitleri, özellikle de esas olarak balıklarda bulunan Omega-3 yağ asidi çeşitleri, genel bilişsel işlev ve hafızayı geliştirmek için çok önemlidir. Yeterli miktarda Omega-3 tüketmek zihinsel sağlığa fayda sağlar, hafızayı iyileştirir, sinir sistemini güçlendirir ve beyne giden kan akışını artırır.

3. Hareket Et

hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

Egzersiz, vücut ve beyin için adeta bir ilaç gibidir. Araştırmalar, aerobik ve kardiyo egzersizlerinin beyindeki beyaz ve gri maddeyi arttırdığını göstermiştir. Gri madde beyinde meydana gelen işlemlerin çoğundan sorumludur. Beyaz madde ise, beynin içindeki ve beyin ile omurilik arasındaki iletişimde görev alır. Bunlar her ikisinin birleşimi ise güçlü bir hafıza demektir. Peki zihinsel sağlığı korumak için ne kadar harekete ihtiyacın var? Haftada üç ile beş sefer, en az 30 dakika boyunca spor yapmak hafızanı ve ruh halini iyileştirir.

4. Zihnini Temizle

hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

Meditasyon ve diğer farkındalık uygulamalarının son yıllarda artan bir ilgi görmesinin iyi bir nedeni var. Meditasyonun genel beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca meditasyon da tıpkı egzersiz gibi beyindeki gri maddeyi arttırır, böylece hafızayı ve öğrenmeyi geliştirmeye yardımcı olur.

5. İyi Uyu

hafızayı güçlendiren alışkanlıklar

Uyku genel sağlığımız için zaten çok önemli ancak özellikle sağlıklı bir hafıza için özel ve hayati bir rol oynuyor. Her gece uyurken, beynin gün içindeki tüm bilgileri alır, gerekli bilgileri düzgün bir şekilde depolayabilmek adına gereksiz olanları azaltır. Yedi ile dokuz saat arasında dinlendirici bir uyku, doğru anıların korunmasını sağlar. Bu nedenle, uyurken hafızanı güçlendirmeyi umuyorsan biraz daha erken bir saatte uyumalısın!