yerel lezzetler

GURME HARİTASI: 7 BÖLGE, 7 LEZZET

Nov 16, 2020 | YAŞAM

Seyahatlerine lezzet katmak için Türkiye’nin yedi bölgesinin en ünlü yedi lezzetini derledik.

Batı’dan Doğu’ya geniş bir alana yayılan ülkemiz hem tarihi bakımından birçok kültüre ev sahipliği yapmış hem de konumu itibariyle birçok bölgeden etkiler almış. Durum böyle olunca Türkiye’nin her bölgesi ayrı bir başka gastronomi yolculuğu sunuyor. Ülkemiz Ege’nin zeytinyağlılarından Doğu’nun bol baharatlı yemeklerine kadar çok farklı mutfaklara sahip…

Elbette hafif ve sağlıklı yemekler tüketmeye özen gösterdiğini biliyoruz, ancak seyahetteyken aşırıya kaçmamak kaydıyla kendine ufak kaçamaklar yapma hakkı da tanıyabilirsin. Tabii geri döndüğünde spor salonunda daha fazla vakit geçirerek bunu telafi ettiğinden de emin olmalısın.

Senin için Türkiye’nin yedi bölgesinde yiyebileceğin yedi ayrı lezzeti listeledik.

Marmara Bölgesi: Tekirdağ Köftesi

yerel lezzetler

Ülkemizin farklı farklı bölgelerinde farklı tariflerle pişirilen köfte çeşitleri bulabilirsin. Ancak bunlardan en ünlüsü kesinlikle Tekirdağ köftesi. Bu özel lezzeti hazırlarken etler ekmek, soğan ve sarımsakla harmanlanıyor. Odun ateşinde pişirilen köfteler ardından acı sos, yeşil biber ve piyazla beraber servis ediliyor.

Ege Bölgesi: İzmir’in Şevketi Bostanı

yerel lezzetler

Ege mutfağı dendiğinde akla bol zeytinyağı ve çeşitli yöresel otlarla hazırlanan yemekler geliyor. Kasım ayında çıkan şevketi bostan da bu otların en sevilenlerinden. İzmir’in Seferihisar, Urla, Tire ya da Foça ilçelerinde rahatça bulabileceğin şevketi bostan hem etli hem zeytinyağlı hem de salata olarak hazırlanabiliyor.

İç Anadolu Bölgesi: Kayseri Mantısı

yerel lezzetler

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan mantının en ünlüsü Kayseri’de yapılıyor. El ile açılan hamurun iç kıyma, soğan ve çeşitli baharatlarla dolduruluyor. Kayseri mantısının en önemli özelliği ise tanelerinin küçücük olması.

Akdeniz Bölgesi: Antalya Piyazı

yerel lezzetler

Antalyalılar bildiğimiz piyazı farklı bir biçimde hazırlıyor. Protein bakımından zengin olan kuru fasulye ile hazırlanan bu salataya limon suyu, sarımsak ve tahini karıştırarak özel bir sos ekliyorlar. Ardından servis ederken üzerine bir de haşlanmış yumurta ekleyip bu yan yemeği nerdeyse bir ana yemek kadar doyurucu bir hale getiriyorlar.

Karadeniz Bölgesi – Rize’nin Hamsili Pilavı

yerel lezzetler

Karadeniz mutfağında en çok kullanılan malzemelerden biri hamsi. Yöre halkı hamsiyle çok çeşitli yemekler hazırlıyor ancak bunların arasından Rize’ye özgü bir yemek olan hamsili pilav hem lezzeti hem de görselliğiyle en çok öne çıkanlardan. Dolma fıstığı ve kuş üzümü ile pişirilen pilavın üstü hamsi ile kaplanıp fırınlanıyor.

Doğu Anadolu Bölgesi: Erzurum’un Cağ Kebabı

yerel lezzetler

Doğu Anadolu’nun en ünlü lezzeti hiç kuşkusuz Erzurum’a özgü cağ kebabı. Soğan, reyhan, tuz ve karabiber gibi sebze ve baharatlarla terbiye edilmiş etin yatık bir şekilde şişe geçirip odun ateşi üzerinde pişirilen ve döner bıçağı ile ince ince kesilen cağ kebabı yanında soğan, biber ve tandır ekmeği gibi yan lezzetlerle servis ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Gaziantep’in Ali Nazik Kebabı

yerel lezzetler

Güneydoğu’nun en ünlü lezzetini seçmek gerçekten zor. Hünkar beğendiden çiğ köfteye, baklavadan Urfa kebabına kadar bölgeye özgü birçok lezzet var. Bu yöresel yemeklerin en ünlülerinden biri de Ali Nazik kebabı. Bu özel kebap közlenmiş patlıcan üzerine kıyma ya da kuş başı şeklinde servis edilen etle hazırlanıyor. Son olarak üzerine yoğurt ekleniyor. Köz patlıcan sayesinde Ali Nazik diğer kebaplara göre damakta daha hafif bir lezzet bırakıyor.