güneşten korunma

GÜNEŞTEN DOĞRU BİR ŞEKİLDE KORUNMA YOLLARI

Jun 24, 2021 | YAŞAM

Bu önerilerle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunup sağlıklı bir bronzluğa kavuşabilirsin!

Sabırsızlıkla beklediğimiz yaz geldi ve yazın gelişiyle birlikte güneşten korunmanın önemi de arttı. Bildiğin gibi güneşin vücut sağlığımız için pek çok faydası bulunuyor. Çünkü güneş ışınları, kemikler ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitaminin en büyük kaynağı. Fakat güneş ışınlarına çok fazla veya bilinçsizce maruz kalmak hem cildin yaşlanma sürecini hızlandırıyor hem de ileride ciltle ilgili daha büyük sorunlara yol açabiliyor.

İşte güneşten sağlıklı bir şekilde korunmak için mutlaka dikkat etmen gereken kurallar!

Güneş Kremini Sık Aralıklarla Yenilemelisin

güneşten korunma

Güneş koruyucu kremlerin etki süresi sınırlıdır. Yani sabah sürdüğün güneş kremin seni gün boyunca korumaz. Bu nedenle koruyucuyu 2-3 saatte bir yenilemeyi unutmamalısın. Ayrıca güneş kreminin daha etkili olabilmesi için onu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürmeye özen göstermelisin.

Güneşten Korunmayı Tatille Sınırlama

Güneş koruyucu ürünleri sadece deniz kıyısındayken değil, yaz mevsimi başlar başlamaz kullanmalısın. Yürüyüşe, gezmeye veya spora giderken, kısacası cildinin güneş göreceği her zaman onu korumayı ihmal etmemelisin!

Kıyafet Seçimine Dikkat Et

güneşten korunma

Kremler seni güneşin zararlı etkilerinden korusa da yeterli değildir. Güneşten korunmanın en etkili ve kolay yollarından biri de güneşten koruyucu kıyafetleri yanından ayırmamak. Özellikle geniş kenarlı bir şapka, hem cildinde güneş lekelerinin oluşmasını önler hem de alnını ve burnunu güneşten korur. Ayrıca güneşe çıkarken açık renk ve hafif kıyafetler tercih etmelisin.

Yüzünün Her Yerine Eşit Davran

güneşten korunma

Koruyucuyu yüzünün her bölgesine eşit miktarda uyguladığından emin ol. Yanak, burun ve çene bölgesine gösterdiğin özeni, kaş çevresine ve saçların hemen altına da göstermelisin.

Gölgeye Güvenme

Plaj şemsiyesinin gölgesinde oturduğunda güneşin zararlı ışınlarından korunacağını düşünmemelisin. Birçok araştırma uzun süre gölgede olmanın da güneş yanıklarına sebep olabileceğini kanıtlıyor. Bu nedenle şemsiye altında oturduğun süre boyunca da koruyucunu sürmeyi ihmal etmemelisin.

güneşten korunma

Güneş Koruyucusu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Seçeceğiniz güneş kremi suya ve terlemeye dayanıklı olmalı. Güneş koruyucu ürünleri cilt tipine ve ten rengine göre seçmen de önemli. Örneğin kuru bir cilde sahipsen yoğun kıvamlı ürünleri tercih etmelisin; ancak cildin yağlı ise daha hafif ürünler senin için uygun olacak.

En az 15 koruma faktörü olan kremleri seçmelisin; çünkü 15 koruma faktörü güneş ışınlarının yüzde 93’ünü filtreliyor. Beyaz tenliysen 30 veya 50 koruma faktörlü kremleri tercih etmen gerekiyor. Dikkat etmen gereken bir başka nokta da bu sayıların yanında SPF ibaresinin bulunması. Çünkü SPF yazmayan kremler vücudu yalnızca UVA ışınlarından koruyor.