farkındalık becerisi kazanmak

NASIL FARKINDALIK BECERİSİ KAZANABİLİRSİN?

Dec 29, 2021 | YAŞAM

Mindfulness, yani farkındalığı hayatına dahil etmek için edinmen gereken beş beceri.

Farkındalık özellikle son yıllarda popülerleşmiş bir uygulama. Düşüncelerimiz ve yaşam biçimimizde farkındalığa yer vermek hem hayata bakışımızı değiştiriyor hem de psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalma riskimizi düşürüyor. İşte bu faydaları deneyimlemek için edinmen gereken beş farkındalık becerisi.

Şimdiye Odaklan

Farkındalık pratiğinde odaklanmak, kendini olduğun yerde hissetmen ve dikkatini gelen duyumlara toplaman demektir. Şimdiye odaklanmak geleceğin ve geçmişin yükünü azaltır, böylece psikolojik sorunların oluşmasını önleyebilir. Diyelim kar yağdığında “Yarın nasıl işe gideceğim” diye düşünürsen bu andan keyif alamazsın. Ancak kar yağışını izlerken o anda gördüklerine, hissettiklerine odaklanırsan bu andan keyif almaya başladığını fark edeceksin. 

farkındalık becerisi kazanmak

Yargısız Ol

Eğer kendimizi, durumları ve duyumları yargılarsak olumsuz bir duygu durumuna gireriz. Yargısız olma becerisini edindiğinde ise bu olumsuz duygular azalır. Çünkü bunların kaynağı deneyimlerin kendisi değil, deneyimlerle kurduğun ve yargılarının yönlendirdiği ilişkidir. 

Mesafe Koy

Farkındalık düşüncenin içeriği ile değil düşüncenin kendisi ile ilgilidir. Bir düşüncenin nereden geldiğini ve nasıl ortaya çıktığını araştırmaz. Bu da duygu ve düşüncelerimizle aramıza mesafe koyabilmemizi sağlar. Böylece duygu ve düşüncelerimizin bizi tanımlamadığını öğrenmeye başlarız. Örneğin stresli hissettiğimizde, araya bir mesafe koyup dışarıdan bakmak stresle başa çıkmayı daha kolay bir hale gelir.

farkındalık becerisi kazanmak

Kabullen

Değiştiremeyeceğin şeyleri kabullenmek de farkındalığın önemli öğelerinden biri. Kabullenmenin dönüştürücü bir gücü vardır, bu da yaşamı olduğu gibi deneyimlemekten, kabul etmekten gelir. Kabullenmeyi öğrendiğimizde karşı karşıya kaldığımız ve değiştiremeyeceğimiz durumlarla daha rahat başa çıkabiliriz. 

farkındalık becerisi kazanmak

Deneyimle

Olumsuz bir deneyim, düşman haline getirmeden o deneyimle yaşamayı öğrenmek gerekir. Onları düşman gibi düşünmek yerine tanıyıp gerçekleşmelerine izin vererek, bu deneyimlerin bize getirdiği olumsuz tarafları törpüleyebiliriz. Buna deneyimden öğrenmek de diyebiliriz.