sonbahara hazırlık

EVİNİ SONBAHARA HAZIRLA

Sep 1, 2021 | YAŞAM

Mevsim yavaş yavaş değişirken evinin enerjisini sonbahara hazırlaman, zihnini de temizleyip seni rahatlatacak.

Eylül’ün gelmesiyle beraber şehre dönüş başladı, yakında kısalan günler ve soğuyan havalar nedeniyle evlerimizde daha fazla zaman geçireceğiz. Peki evinin enerjisi bu mevsim geçişine hazır mı? Yatak odan, salonun ve mutfağında yapacağın bazı küçük değişiklerle hem evini hem de zihnini sonbahara hazırlayabilirsin.

Yatak Odası

Yatak odan kendini konforlu ve dinlenmiş hissetmene yardımcı olacak şeylerle dolu olmalı. Çünkü beyninle bedenin her gece uyku boyunca kendi kendini temizler ve yeniler. Kendine iyi bir uyku alanı yaratmak bu yenilenmeyi kolaylaştırır; böylece uyandığında kendini daha da tazelenmiş ve enerjik hissetmeni sağlar.

sonbahara hazırlık

Örneğin yatak odanda bir televizyon olmamalı. Televizyon izlereyek uyuma alışkanlığın varsa bunu yağmur, dalga, kuş gibi doğa sesleri ya da rahatlatıcı müzikler dinlemeyle değiştirebilirsin. Dijital detoks uygulamak, meditasyon veya yoga yapmak gibi bir yatma ritüeli de rahatlamana yardımcı olabilir. Yapabileceğin bir diğer şey de, eğer mümkünse, komodinini kaldırmak olabilir. Çünkü burası dağınık bir görüntü yaratabilecek potansiyel bir alandır; özellikle de uyku düzenini bozan cep telefonunu yakınına koyabileceğin bir yerdir.

Salon

Salonun kişiliğinin olumlu yönlerini somutlaştırmalı ve yaratmak istediğin yaşam tarzını yansıtmalı. Örneğin havayı temizleyen bitkiler edinerek salonun havasını arındırabilirsin. Seyahatlerinde aldığın objeleri ve çektiğin fotoğrafları dekor olarak kullanarak seyahatlerini ve sevdiğin hatıraları bir bakışta hatırlayabilirsin.

sonbahara hazırlık

İyi aydınlatılmış bir alan da önemli. Mumlar, yumuşak battaniyeler ve yastıklar ile ruh halini sonbahara hazırlayabilirsin. Televizyona bağımlı kalmadan eğlenceli vakit geçirmek için kutu oyunlarını, puzzle’ları ve sevdiğin kitapları yakınında tutabilirsin.

Mutfak

sonbahara hazırlık

Mutfağın elbette sadece sonbaharda değil, her mevsim düzenli olmalı. Sık kullanmadığın küçük ev aletlerini kaldırabilir, sık kullandığın kuru gıdaları erişimi kolay kavanozlarda saklayabilirsin. Ayrıca dolaplarını, daha fazla yemek istediğin gıdaları daha görünür ve erişilebilir kılmak için, bu ürünleri göz hizasına yerleştirerek düzenleyebilirsin. Abur cuburları ise hemen görülemeyecek şekilde daha yüksek raflara koyabilirsin.