home ofis dekorasyon

EVDEKİ OFİSİN İÇİN DEKORASYON İPUÇLARI

May 11, 2021 | YAŞAM

Evde kendine bir çalışma alanı oluştururken hem şık görünmesi hem de konfor sağlaması için göz önünde bulundurman gereken noktalar…

Günümüzde artık giderek daha fazla insan evden çalışmaya başladı. İyice yaygınlaşan ‘home office’ çalışma şekli sayesinde evimizden çıkmadan işimizi yapabiliyoruz. Tabii bu da evde de bir ofisimizin olmasını gerektiriyor ve ‘home office’ demek sadece, bilgisayar, masa ve sandalye demek değil. Kendine hem fiziksel konfor sağlayarak sağlığını riske atmayacak hem de aynı zamanda göze hoş görünerek motivasyonunu artıracak bir çalışma alanı yaratman gerekiyor.

İşte evindeki ofisin için bazı dekorasyon ipuçları…

İhtiyaçlarını Belirle

Eğer home office olarak kullanmak için ayrı bir odan yoksa, evindeki diğer odalardan birini tercih edip çalışma alanını oraya kurman gerekir. Bunu yaparken öncelikle gürültü, ışık, sıcaklık gibi etkenleri mutlaka göz önünde bulundur. Örneğin pencereden doğal ışık gelmesi iyi bir şey ancak güneş fazla parladığında bu kez ekranını görmekte zorlanabilirsin. Çalışırken kullandığın cihazları da düşün, sadece bir dizüstü bilgisayar yeterliyse çok büyük bir masaya gerek yok ama örneğin çizim pad’i gibi ekstra cihazlar da kullanıyorsan masanın boyutunu buna göre seçmelisin.

home ofis dekorasyon

Eşyalarını Seç

Elbette evdeki çalışma masanda ve sandalyende uzun süre oturacağın için bu iki eşyanın konforlu olması çok önemli. Örneğin masanın yüksekliğine uygun, ergonomik bir ofis sandalyesi fiziksel sorunların önüne geçer. Ancak normal bir sandalye kullanmak durumundaysan belini desteklemek için yastık edinebilir; şık renk ve desenlerde tercihler yaparak çalışma alanını daha dekoratif bir hale dönüştürebilirsin. Masanın üzerinde fazla eşya olmaması için açık raf sistemlerinden, çekmeceli kesonlardan ya da çalışma masası düzenleyicilerinden faydalanabilirsin.

home ofis dekorasyon

Aydınlatmaya Dikkat Et

Masan gün ışığı alan bir konumda olsa bile kaliteli bir masa lambasına yatırım yapman gözlerinle ilgili problemlerle karşılaşmanı önler. Ne de olsa güneş her gün, her saat yeterli ışık sağlamayabilir ya da bazen işlerini sabah çok erken veya akşam yapman gerekebilir. Bu sorunların üstesinden iyi bir aydınlatma ile gelebilirsin.

home ofis dekorasyon

Kişisel Dokunuşlar Ekle

Nasıl iş yerindeki ofis masana bazı fotoğraflar ve objelerle kişisel dokunuşlarını eklediysen, evde de bunu yapabilirsin. İster ilham verici sözler içeren poster ya da tablolarla, ister seyahatlerinde topladığın ufak biblolar ve sevdiğin fotoğraflarla motivasyonunu artırabilirsin. Bir tel çerçeve veya mantar pano kullanarak masanın kalabalık olmamasını da sağlayabilirsin. Çalışma alanını dekore etmenin olmazsa olmazlarından biri de bitkiler. Minimal dekorasyonlara sukkulentler çok yakışıyor, daha egzotik bir hava içinse büyük yapraklı bitkileri tercih edebilirsin.

home ofis dekorasyon