kış sporları

EN POPÜLER KIŞ SPORLARI

Nov 11, 2021 | YAŞAM

Kışın yaklaşmasıyla beraber yepyeni bir spor dalını deneyimlemeye ne dersin?

Kışın spor yapmanın keyfi bir başka! İster kısa bir tatile çıkıp kış spor merkezlerinde açık havada hareket etmenin tadını çıkar, ister şehirde farklı bir kış sporunu deneyimle. En popüler 5 kış sporu dalına yazımızda göz atabilirsin!

Kayak

kış sporları

Kış sporu dendiğinde akla ilk gelen kayağın ortaya çıkışı, bin yıllar önce soğuk bölgelerde yaşayan insanların karda batmamak için ağaçlardan çeşitli araçlar yapmasıyla gerçekleşmiş. Spor amaçlı yapılması ise ilk kez 1800’lerin ikinci yarısında olmuş. Kayak çok farklı stillerde ve farklı zorluk seviyelerinde yapılabildiğinden yeni başlıyor olsan bile bu kış sporundan büyük bir keyif alabilirsin. İlk kez kayak deniyorsan mutlaka eğitim almalı ve dengede durabilme, kar sapanı gibi temel teknikleri öğrenmelisin. Ülkemizde kayak yapabileceğin, ders alıp ekipman kiralayabileceğin birçok tesis bulunuyor. Kartepe, Uludağ, Erciyes, Kartalkaya ve Palandöken Türkiye’de kayak yapabileceğin en popüler yerler.

Snowboard

kış sporları

Bir ekstrem spor olarak nitelendirebileceğimiz snowboard için, kayak, kaykay ve sörfün bir buluşması diyebiliriz. 1960’larda ortaya çıkan snowboard, 1998’de olimpiyatlarda kendine bir yer bularak iyice yaygınlaştı. Snowbord’da, kayağın aksine, her iki ayak da tek bir tahtaya sabitlenir ve baton kullanılmaz. Kayak, sörf ya da kaykay sporlarını yapmış olsan bile snowboard’a başlarken güvenli bir şekilde kaymak için öncelikle birkaç ders almalısın. Snowboard yapmak için de yukarıda saydığımız kış sporu tesislerinden birine gidebilir ve buralarda gerekli eğitimi alabilirsin.

Kızak

kış sporları

Aslında kızak hem tamamen eğlence amaçlı olarak yapılabilen bir aktivite hem de Kış Olimpiyatları’nın en heyecanla izlenen branşlarından biri. Çok farklı şekillerde ve ekipmanlarla yapılabilen kızağın profesyonel olarak yapılan türü için özel olarak inşa edilmiş bir pist gerekiyor ve sporcular sırt üstü bir şekilde kızağın üstüne yatarak bu pistte kayıyor. Eğlence amaçlı yapmak istersen de spor mağazalarından satın alabileceğin, fren gibi güvenlik önlemlerine sahip bir kızakla, şehir içinde karlı bir günde bile kızak yapabilirsin!

Buz Pateni

kış sporları

Buz pateni, hemen her yaştan herkesin kısa bir eğitimle bile temelini öğrenebileceği, keyifli bir kış sporu dalı. Özellikle yılbaşı döneminin de yaklaşmasıyla beraber şehrin birçok yerine buz pistleri kuruluyor. Altında kızaklar bulunan patenlerle yapılan bu spor, profesyonel anlamda ise dansla sporun bütünleştiği, en estetik spor dallarından biri olan artistik buz pateni ya da sürat pateni olarak yapılıyor.

Buz Hokeyi

kış sporları

Buz üstünde oynanan heyecan dolu bir takım oyunu olan hokeyde, sporcular disk şeklindeki topu hokey sopalarını kullanarak karşı takımın kalesine sokmaya çalışıyor. Orta Çağ döneminde Kuzey Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan bu sporun resmileşmesi ise 19. yüzyılın sonlarında Kanada’da gerçekleşti. Günümüzde Kanada’da halen çok popüler bir spor olan buz hokeyinin en çok ilgi gören ligi ise ABD Ulusal Hokey Ligi, yani NHL. Ülkemizde de 1993’ten bu yana Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi karşılaşmaları düzenleniyor.