EN İYİ SPOR, ARKADAŞINLA YAPTIĞIN SPORDUR!

Jan 14, 2018 | YAŞAM

Spora devam etmen için en büyük motivasyon kaynağının birlikte antrenman yaptığın arkadaşların olduğunu biliyor musun?

Bildiğin gibi, biz insanlar sosyal varlıklarız… İnsanın genel olarak tek başına değil de topluluk halinde hareket etmeyi tercih ettiği birçok araştırma tarafından kanıtlandı. Sen de sorunlarını kendi başına çözmek yerine birkaç kişiden fikir alarak yoluna devam ettiğinde ya da problemlerini aşmak için çevrenden yardım istediğinde mutlaka kendini daha güvende hissetmiş olmalısın.

Son yıllarda insanların sosyalleşme amacına hizmet eden en büyük sektörlerden biri de spor sektörü. Spor salonları, organizasyonlar ve düzenlenen spor etkinlikleri çok farklı sosyalleşme karakterine ve amacına sahip insanları bir araya getiriyor. Herkes kendi karakterine, ruhuna, kapasitesine ve tutkusuna yakın spor branşını seçiyor; bununla birlikte de, doğal olarak, o branşta beraber antrenman yapabileceği arkadaşlarını… Bu seçiminin senin karakter özelliklerini yansıttığını söylemek de yanlış olmaz.

İnsan en büyük başarılarına, sahip olduğu soyut ve somut motivasyon kaynakları sayesinde ulaşıyor. Spordaki en somut motivasyon kaynağın da beraber antrenman yapmayı seçtiğin arkadaşların olacak.

Diyelim ki fiziksel olarak senden daha iyi olan bir arkadaşınla antrenman yapmayı seçtin; onun fiziksel yeterliliğine ulaşabilmek için onun kurmuş olduğu düzene ayak uydurmaya çalışarak, fiziksel gelişimi hakkında fikir alarak ve hangi yolu izlediğini öğrenerek spora hızlı bir adaptasyon süreci geçirebilirsin. Özellikle sıfırdan başlıyorsan yanında tecrübeli birinin varlığı sana iyi bir yol haritası çizecek. Tabi ki bu seçim herkes için geçerli değil. Daha farklı bir karakter yapısına sahipsen, aşağıdakilerden birini seçerek de motivasyonunu her zaman daha taze ve yüksek tutmayı hedefleyebilirsin:

  • Doğrudan tanımadığın bir grubun içine girip ortamda yeni arkadaşlar edinmek,
  • Bir kişisel eğitmen veya yaşam koçuyla beraber hareket etmek,
  • Kendi seviyene ve amacına yakın, aynı saat dilimlerinde hareket edebileceğin, standartlarınız arasında büyük farklar olmayan spor partnerini veya partnerlerini seçmek

Konu spor olunca, sosyalleşmenin ve tatlı bir rekabet içinde hareket etmenin daha birçok örneğini verebiliriz, ama hepsinin altında yatan temel amaçlar arasında çevrendeki insanların sayısını arttırarak tek başınalığın getirdiği monotonluktan kurtulman, yaptığın spor branşında ilerleme kaydederek kendi skalanda başarılı olman, ruhunu ve egonu tatmin etmen ve hatta yalnızlık duygusundan uzaklaşman sayılabilir.

Ortalama her insan hayatı boyunca, standartları el verdiği düzeyde, spor yapma eğilimi gösteriyor. Ama asıl önemli olan nokta spora başlamaktan daha çok sporu alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirebilmen. Bu süreçte sana yardım edecek olanlarsa, takip ettiğin profesyoneller, birbiri ardına sıralanmış gerçekçi hedefler ve motivasyon kaynaklarının dışında, antrenmanda sana yardımcı olacak, senden bir tekrar fazla yaptığında seni hırslandıracak, düştüğünde kalkman için ısrar edecek, hareketleri seninle koordine halinde yapacak bir arkadaş veya arkadaş grubuna sahip olman!

Yazar: Furkan Tetik