Dünya maratonları

DÜNYANIN EN EŞSİZ ROTALARA SAHİP MARATONLARI

Apr 2, 2021 | YAŞAM

Dünyanın dört bir köşesinden manzaralarıyla büyüleyen maraton parkurları…

Maratonlar uzun mesafe koşmayı ve kendi sınırlarını ölçmeyi seven dayanıklı atletler kadar, yüzlerce kişi ile çeşitli rotalarda koşarak benzersiz deneyimler yaşamak isteyenlerin de ilgisini çeken bir spor dalı.

Maraton organizasyonları, farklı deneyimler yaşamak isteyenler için hem büyük şehirlerin caddelerinde hem de doğanın kalbinde düzenleniyor. Bu maratonlarda katılımcılar sadece bir spor müsabakasına katılmıyor, aynı zamanda unutulmaz bir seyahate de çıkmış oluyorlar.

Kendilerini eşsiz kılan parkurlarıyla dünyanın en ilginç 5 maraton organizasyonunu senin için listeledik.

İstanbul Maratonu

Dünya maratonları

İstanbul Maratonu koşarak kıta değiştirilebilen tek maraton. 1979’dan bu yana düzenlenen, eski adıyla Avrasya Maratonu, Türkiye’nin en köklü koşu organizasyonu ve aynı zamanda ülkemizin uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı. Binlerce sporcu maratonda dünyanın en güzel manzaralarından olan Boğaz’ı, köprüden kuş bakışı seyretme şansını elde ediyor. 42 km, 21 km, 10 km kategorilerinin haricinde bir de 8 km’lik halk koşusu kategorisinin yer alması sayesinde her yıl İstanbul Maratonu’na yoğun bir katılım gerçekleşiyor.

Uluslararası Patagonya Maratonu

Dünya maratonları

Bu maratonun eşsiz parkuru, seni karla kaplı sarp yamaçların ve buzul göllerinin muhteşem manzaralarıyla buluşturacak. Şili’nin vahşi doğasının çarpıcı güzelliğini izleyerek koşmanın ayrıcalığını tadan katılımcılar maratonun sonunda 3 bin metre yüksekliğindeki Almirante Nieto dağının eteklerine varıyor. Torres del Paine Ulusal Parkı’nda her yıl Eylül ayında gerçekleşen maratonun, 42, 21 ve 10 km’lik üç ayrı kategorisi bulunuyor.

Büyük Beşli Maratonu

Dünya maratonları

Maraton ile safari keyfini bir araya getiren bu eşsiz maraton katılımcılarına Güney Afrika Cumhuriyeti’nin savanalarında koşma olanağı sunuyor. Yarışın en önemli özelliği, “büyük beşli” olarak bilinen aslan, leopar, gergedan, fil ve bufaloların doğal yaşam alanında gerçekleşmesi. Tam ve yarı maraton olarak iki ayrı mesafe kategorisi bulunan bu maraton Haziran ayında düzenleniyor.

Çin Seddi Maratonu

Dünya maratonları

Dünya tarihinin en önemli yapılarından birinin üzerinde yarışma şansı sunan bu maraton 1999’dan bu yana düzenleniyor. Bu parkur daha tecrübeli koşuculara uygun, çünkü bu maratonda seni hem inişler çıkışlar hem de tırmanman gereken 5.164 basamak bekliyor!

Antarktika Maratonu

Dünya maratonları

Güney kutup noktasından yaklaşık 960 km uzaklıkta düzenlenen bu maratonda koşanlar -20 derecelik hava koşullarında sınırlarını test ediyor. Aynı zamanda Dünya’nın en Güney ucunda yapılan maraton olan Antarktika Maratonu, yarı maraton ve tam maraton mesafelerinin yanı sıra gerçek maceracılar için bir de 100 km’lik bir parkur içeriyor!