DAHA İYİ BİR DURUŞ İÇİN DİKKAT ETMEN GEREKENLER

Feb 26, 2019 | YAŞAM

Duruş bozukluklarını düzeltmek için bu hareketlerden faydalan.

Kötü bir duruş, zaman geçtikçe omurga, omuzlar, kalçalar ve dizler üzerinde kötü bir etki yaratıyor. Postür bozukluğu, sırt ve eklem ağrılarına, düşük bir esnekliğe ve kasların hasar görmesine neden oluyor. Bunların birleşimi ise yağ yakma ve güç kazanma yeteneklerini sınırlayan yapısal kusurlara kadar ilerleyebiliyor. Bu sorunları yaşamamak için basit ama etkili önerilerimizi izlemelisin.

Önce Duruşunu Değerlendirmekle İşe Başla

Üstüne tam oturan bir şey giy ve biri önden biri yandan olmak üzere, boydan iki fotoğrafını çek. Kaslarını gevşet ve ayaklarını birbirinden ayır. Ardından, duruş problemlerini teşhis etmek için aşağıdaki adımları uygula.

1. Kulağına bak. Omzunun orta noktasının önündeyse başın çok ileride demektir.
2. Kürek kemiğini görebiliyor musun? Eğer görebiliyorsan bu sırtının çok yuvarlak olduğu anlamına gelir.
3. Kalçaların öne doğru eğikse ve alt omurgan belirgin bir şekilde kemerli kalıyorsa, bu bir pelvik eğimi problemin olduğu anlamına gelir.
4. Omuzlarına bak. Biri diğerinden daha yüksek görünmemeli.
5. Diz kapaklarını kontrol et. Bacaklarını düz tuttuğunda dizlerin birbirine temas ediyor mu?

Başın Çok İlerideyse

Sorun: Boynun arkasındaki sert kaslar
Çözüm: Sadece başını hareket ettirerek boynun arkasını gererken çeneni aşağı ve göğüs kafesine doğru indir ve beşe kadar say. Bu hareketi günde 10 defa tekrarla.

Omuzların Yuvarlaksa

Sorun: Boyun kasının orta ve alt kısımlarında zayıflık
Çözüm: Dirsek açını değiştirmeden omuzlarını geri çekerek kürek kemiklerini sık, her iki kolunu da kaldır, beş saniye bekle. Hareketi günde iki veya üç kez, 12 tekrar olarak yapmaya devam et.

Ön Pelvik Eğikliğin Varsa

Sorun: Kalça Kasılması
Çözüm: Bir dizinden tut ve bacağını diğer bacağının üstünden geçir. Sol kalçadaki gerginliği hissedene kadar bastır. Sol kolunla yukarı doğru uzan, sağ tarafa ger ve 30 saniye boyunca tut. Her iki bacağın için üçer kez tekrarla.

Omuzların Yüksekse

Sorun: Göğsün altındaki kasın zayıflığı
Çözüm: Ellerin kalçalarının yanında olacak şekilde bir sandalyenin yanında dik dur, sonra otur, kollarını düz tut. Kollarını hareket ettirmeden kalçaların sandalyeden kalkıncaya kadar sandalyeyi aşağı doğru bastır. Beş saniye bekle. Bu hareketi günde iki veya üç kez 12 tekrar olacak şekilde yap.