cildi soğuktan koruma

CİLDİNİ SOĞUKTAN NASIL KORUMALISIN?

Oct 21, 2021 | YAŞAM

Kışın cildini korumak ve kuruma problemini ortadan kaldırmak için bu ipuçlarına kulak ver!

Hava sıcaklığı git gide düşüyor; nasıl kışın bağışıklık sistemini korumaya ve güçlendirmeye dikkat ediyorsan cildine de aynı özeni göstermelisin. Cildimiz hem vücudumuzun en büyük hem de kış soğuğuna en çok maruz kalan organıdır. Eğer ona gereken özeni göstermezsen cildin kuruyabilir ve hatta pul pul dökülebilir. Bunun sebebi, cildin soğuk havaya uyum sağlaması için kan dolaşımının yavaşlaması, bunun sonucu olarak da ter ve yağ bezlerinin daha yavaş çalışmasıdır. Yağ kaybeden cilt de, eğer dışarıdan desteklenmezse kurur.

İşte kışa şimdiden hazırlanman ve kış boyunca cildini nemli ve sağlıklı tutabilmen için bazı öneriler.

Nemlendiricin Hep Yanında Olsun

Dışarıda olacağın zamanlar cilt tipine uygun nemlendiricin hep yanında olsun. Günün hangi saati olursa olsun, cildinizde bir kuruma hissettiğinde, nemlendiricini ellerine ve yüzüne uygula. Ayrıca güneş ışınları sadece yazın değil kışın da cildine zarar verebilir. Bu nedenle tercihini güneş koruma faktörlü bir nemlendiriciden yana kullanmalısın.

cildi soğuktan koruma

Düzenli Peeling Yap

Eğer cildin kuruyup pul pul dökülmeye başladıysa, yüzüne peeling uygulayarak onu bu ölü derilerden arındırabilirsin. Tabii peeling sonrası zengin içerikli bir nemlendirici uygulamayı da unutmamalısın. Örneğin Hindistan cevizi, argan, avokado ve badem yağı gibi doğal yağlarla cildini hem nemlendirebilir hem de besleyebilirsin.

Dudaklarını Nemlendirmeyi Unutma

Dudaklar yağ üretemez, bu nedenle de yüzümüzün en çok kuruyan bölgesidir. Bu nedenle de bir lipstick ya da lip balm ile, dudaklarını düzenli olarak nemlendirmeyi unutma.

cildi soğuktan koruma

Cildine Besinlerle Takviye Yap

Omega 3, kışın cildin en çok ihtiyaç duyduğu besin takviyesidir. Bu nedenle bol bol balık tüketmen cildinin sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca cildine gereken vitamin ve mineralleri sağlamak için taze sebze ve meyveleri de öğünlerinden eksik etme. Bol su içmeyi de unutma.

cildi soğuktan koruma

Kapalı Ortamları Nemlendir

Kışın fazla havalandırılmayan kapalı ortamlar, ısıtma sistemlerinin de çalışmaya başlamasıyla birlikte iyice kuruyor. Böyle ortamlarda uzun süre geçirmek de cildin kurumasına sebep oluyor. Bir hava nemlendirici cihaz edinerek kapalı ortamların havasını cildin için daha az zararlı bir hale getirebilirsin.

Sıcak Suyla Duş Almaktan Kaçın

Kışın sıcak bir banyo yapmak kulağa harika bir fikir gibi geliyor ancak ne yazık ki sıcak su cildi kurutuyor. Bu nedenle ılık suyla ve kısa süreli duşlar almalısın.

cildi soğuktan koruma

Cilt Bakımı Yaptır

Günlük olarak dikkat etsen de cildinin zaman zaman profesyonel bir bakıma ihtiyacı olur. NUSPA’da cildinin ihtiyacına uygun bir bakım seçebilir, güzellik uzmanlarının profesyonel dokunuşlarıyla cildine ışıltı kazandırabilirsin.