hobi türleri

BU HOBİ ÖNERİLERİYLE EVDE İYİ VAKİT GEÇİR

Jan 29, 2021 | YAŞAM

Evde yapılabileceğin hobi türleri ile hem zamanını iyi değerlendirebilir hem de yeni yetenekler edinebilirsin.

“Eğer yeterince boş vaktim olsaydı…” cümlesini kim bilir kaç defa kurmuşuzdur. Artık birçoğumuzun daha çok boş vakti var, çünkü artık evden çalışıyor, daha az seyahat ediyor ve dışarıda daha az sosyalleşiyoruz. Bu durumu bir fırsat olarak görüp yeni bir hobi edinmeye ne dersin? Bu uzun zamandır öğrenmek istediğin yeni bir yabancı dile odaklanmak da olabilir, kazanacağın yepyeni bir yetenek için çaba sarf etmek de… İşin en güzel yanı ise yeni hobiler edinmenin çevrim içi kurslar ve çeşitli online kaynaklar sayesinde artık çok daha kolay ve ulaşılabilir olması.

Online eğitim videoları izleyerek bir enstrüman çalmayı, resim yapmayı öğrenebilir veya değişik yemek tarifleri deneyebilirsin. Ya da evde yapılabilecek hobi önerileri listemize göz atıp bu listeden kendine uygun bir hobi seçerek hemen evde iyi ve verimli vakit geçirmeye başlayabilirsin!

Yazı Yazmak

hobi türleri

Yazı yazmak dendiğinde akla çok çeşitli seçenekler geliyor. Bunlardan ilki kuşkusuz günlük tutmak. Uzmanlar zihninden akıp giden düşünceleri sayfalara dökmenin bir çeşit meditasyon olduğunu söylüyor.

Bunu biraz daha süslü ve yaratıcı bir hale getirmek istersen ‘bullet journal’ tekniğini kullanabilirsin. Son yıllarda popülerlik kazanan bu metod özellikle listeler hazırlamak ve kendine hedefler belirlemek için harika. Bullet journal’ı nasıl oluşturacağına dair sayısız ilham kaynağını internette bulabilirsin.

Yazı yazmanın bir diğer yaratıcı hali ise kaligrafi öğrenmek. Eline kalemi alıp el yazını geliştirmek için pratiğe başladığında kısa süre içerisinde muhteşem görünen tasarımlar yaratabildiğini göreceksin! Hatta sevdiklerine kendi tasarımın kartlar göndererek onları sevindirebilirsin.

Yeni Bir Dil Öğrenmek

hobi türleri

Yeni bir dil öğrenmek hem güzel bir hobi hem de beynini çalıştıracak iyi bir egzersiz, üstelik paha biçilmez bir kazanım! Neyse ki artık bir dili öğrenmek için mutlaka bir kursa gitmene ya da özel ders almana gerek yok. Telefonuna indirebileceğin uygulamalar, üye olabileceğin dil öğrenme platformları sana birçok dilin eğitimini bazen ücretsiz, bazen de ufak bir ücret karşılığı sunuyor. Öğrendiğin yeni dili geliştirmek içinse dijital platformlara yönelebilir ve o dildeki dizilerle filmleri izleyerek bilgini pekiştirebilirsin.

Bitki Yetiştirmek

hobi türleri

Bitkilerle ve toprakla uğraşmanın terapi gibi bir etkisi olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Özellikle de insanların evde daha fazla vakit geçirip doğadan uzak kaldığı bu dönemde birçok insan doğayla biraz olsun yakınlaşabilmek için bitkilere merak sardı. Üstelik bunun için bir bahçenin hatta bir balkonunun olmasına da gerek yok. Evindeki minik saksılar bile bu hobin için yeterli. Bitki yetiştirmenin en keyifli şekillerinden biri ise satın aldığın sebze ve meyvelerin çekirdeklerini çimlendirerek, büyüdüklerinde toplayıp yiyebileceğin bitkiler yetiştirmek. Saksıda en kolay yetişen sebze ve meyveler arasında çilek, biberiye, taze soğan ve domates gibi bitkiler geliyor.

İleri Dönüşüm Projeleri Yapmak

hobi türleri

Bitmiş ürünlerin ambalajları, eskiyen giysiler, kullanılmayan mutfak eşyaları gibi şeyleri atmak ya da geri dönüştürmek yerine onları ileri dönüştürmeyi, yani ‘upcycling’ yapmayı düşünebilirsin. Bu aynı zamanda yaratıcılığını konuşturmak, el becerilerini geliştirmek ve evde güzel vakit geçirmek için de harika bir hobi. İleri dönüşüm projesi fikirlerini internette bulabilirsin. Örneğin eski fincanları boyayıp rustik saksılara dönüştürmek, giymediğin pantolonlarından çanta dikmek, boşalmış kavanozlarda yetiştireceğin bitkilerle kendine minik bir bahçe yaratmak gibi ileri dönüşüm projelerini gerçekleştirebilirsin. Yeteneklerine güveniyorsan boş kasalardan veya eski ahşap paletlerden ev eşyaları yapmak gibi daha büyük projelerle ev ve bahçe dekorasyonunu bile yenileyebilirsin.

Spor Yapmak

hobi türleri

Evde kalmak demek haraketsiz bir yaşam tarzına mahkum kalmak anlamına gelmemeli. Aksine motivasyonunu yüksek tutmak ve fiziksel sağlığını da garantilemek için uzmanlar mutlaka spor yapmanı öneriyor. Boş zamanlarını daha önce hiç yapmadığın bir sporu deneyerek değerlendirebilirsin. Bunun için MACFit’in Instagram hesabından pilates, kardiyo kick boks, HIIT, yoga gibi çeşitli canlı derslerini takip edebilir ya da Youtube kanalında daha önceden kaydedilmiş ders videolarına ulşabilirsin.