bitki bakımı

BİTKİ BAKIMININ MEDİTATİF ETKİSİ

Jun 3, 2021 | YAŞAM

Evde, balkonda ya da bahçede… Küçük bir bitkiye bile bakmanın sana meditasyon yapmak kadar iyi geleceğini biliyor musun?

Doğaya yakın olmanın faydaları saymakla bitmiyor ama çoğumuzun sık sık doğa kaçamakları yapacak fırsatı da olmuyor. Aslında doğaya daha yakın olabilmek evde, bir saksıda çiçek yetiştirmekle bile mümkün!

Hazır mevsim yaza dönmüşken, ister saksıda, ister balkonda, ister yazlık evinin bahçesinde bitkilerle ilgilenmeye başlayabilirsin. Üstelik uzmanlar toprak ve bitkiyle uğraşmanın bir tür meditasyon olduğunu söylüyor. Meditasyon en bilinen şekliyle bir süre sessizce oturup nefesine ve zihnine odaklanmak olsa da, hayatına meditasyona benzer etkiler katmanın farklı yöntemleri de var. İşte bahçe veya bitkilerle uğraşmak da bunlardan biri.

bitki bakımı

Çünkü meditasyonun temel amacı ana odaklanmamızı sağlamak. Yani geçmiş ve gelecek hakkındaki kaygılardan arınmak. Bir bitkinin bakımını yaparken de aslında tam olarak bunu yapıyoruz. Düşüncelere değil o anda yaptığımız işe, yani o ana odaklanıyoruz. Ayrıca bahçıvanlık stresli zamanlarda daha da tatmin edici bir hobi. Bunun nedeni ise bize bir fark yaratabildiğimizi hissettirmesi. Çünkü bitkilere verdiğimiz emekle onların filizlendiğini, büyüdüğünü veya çiçek açtığını görmek bizi hem heyecanlandırıyor hem de mutlu ediyor.

Bir tohumu toprağa ekmek ve onun gelişmesini izlemekle pozitif bir değişim yarattığımızı hissediyoruz. Bu da dopamin ile serotonin seviyelerimizi yükseltiyor; böylece kendimizi fiziksel olarak gerçekten de daha iyi bir ruh haline sokmuş oluyoruz.

bitki bakımı

Yazının başında da dediğimiz gibi bitki bakımının büyük bir bahçıvanlık projesi olmasına da gerek yok. Zaten bakabileceğinden daha fazla bitkiyle ilgilenmeye çalışırsan bu stres seviyeni düşürmek yerine yükseltebilir. 

Minik bir saksıda bir sukulent yetiştirmek bile tatmin edici olabilir. İster iç mekanda ister bahçe veya balkonda olsun, bitki bakımıyla uğraşarak onunla ilgilenmeyi, bağ kurmayı ve ona özen göstermeyi öğrenirsin; bu da bir yandan sana kendinle ilgilenme şansını da tanıyan harika bir hobidir! 

bitki bakımı