Bisiklet sürmek

BİSİKLET SÜRMEK İÇİN EN KEYİFLİ 6 ROTA

May 28, 2021 | YAŞAM

Bisikletin faydalarını ve İstanbul’un en güzel bisiklet parkurlarını merak ediyor musun?

Bisiklet sürmek en keyifli kardiyo çeşitlerinden biri, hem vücudundaki birçok bölgeyi çalıştırıyor hem de zihinini tazeleyip seni stresten arındırıyor. Bahar ve yaz günleri bisiklet sürmek için ideal zamanlar. İstanbul’da da bisiklet sporunu yapmaya uygun, her seviyeye göre birçok rota bulunuyor.

Bisikletin, kaskın ve diğer koruyucu ekipmanların hazırsa, senin için İstanbul’un en keyifli 6 bisiklet rotasını listeledik. Ama önce istersen düzenli bisiklet sürmenin sana katacağı faydalara bir göz atalım.

Bisiklet sürmek

Bisiklet Sürmenin Faydaları

Kilo vermeye yardımcı olur

Bisiklet sürerken hızına bağlı olarak saatte 300-400 kalori yakabilirsin. Bisiklet sporu sadece kalori yakmanı da sağlamıyor, vücudunun birçok bölgesini çalıştırarak kaslarını güçlendirdiği için sıkılaşmana da yardımcı oluyor.

Stresi azaltır

Her spor gibi bisiklet de bünyemizdeki strese bağlı gerginlikleri azaltıyor. Üstelik egzersiz yaparken oksijen kullanımımız arttığından zihinsel fonksiyonlarda da iyileşme görülüyor. Bisiklet açık havada yapılan bir spor olduğundan zindeliğini de geliştiriyor.

Uyku kalitesini artırır

Eğer düzenli bisiklet kullanırsan uyku kalitende de iyileşme fark edeceksin. Bisikleti sabahları sürdüğünde gün boyu aktif kalacak, yatma vakti geldiğinde ise hızla uykuya dalabileceksin.

Duruşunu iyileştirir

Bisilket sürmenin temelinde dengede durmak var. Bu da bütün vücudunun koordinasyonunu geliştiriyor. Bisiklet sürmek yalnızca alt vücudunu değil, üst vücudunu da çalıştırdığından duruşun da düzelmiş oluyor.

Bisiklet sürmek

İstanbul’un Bisiklet Rotaları

Peki bisiklet sporunu nerelerde yapabilirsin? İşte İstanbul’un en güzel 6 bisiklet rotası!

Adalar

İstanbul’da bisiklet sürmek dendiğinde, akla ilk gelen rota araç trafiğine kapalı olan Prens Adaları. Keyifli bir vapur yolculuğu uzaklığındaki adaların, başta Büyükada olmak üzere hepsinde bisiklet kiralama hizmeti veren yerler de bulunuyor. Tabi dilersen vapurla kendi bisikletini getirmen de mümkün. Adalar rotasının bir dezavantajı yolların inişli çıkışlı olması Ancak deniz manzarası ve yeşil doğanın verdiği keyif buna değecek!

Ortaköy – Bebek – Yeniköy

İstanbul’un incisi Boğaz’da da seni keyifli bir bisiklet rotası bekliyor. Hem şehirden uzaklaşmayacak hem de Boğaz’ın sunduğu eşsiz görüntülerin tadını doya doya çıkarabileceksin. Burası düz bir rota, ancak bir dezavantajı koşan ve yürüyüş yapan kişilerin sayısının da fazla olması. Sabah erken saatleri tercih edersen bunun üstesinden gelebilirsin. Bu rotayı dilersen sadece Ortaköy’den Bebek’e kadar olacak şekilde de kat edebilirsin; bu 5 km’lik bir mesafe boyunca bisiklet sürmen demek.

Florya – Yeşilköy

Florya-Yeşilköy de yine seni denizle buluşturacak bir başka bisiklet rotası. Dilersen bisiklet kiralama olanağının da bulunduğu 6 km’lik bu rotanın en önemli avantajlarından biri az bilinmesi. Böylece sahilde bisikletini daha büyük bir keyifle sürebilirsin.

Bisiklet sürmek

Polonezköy

Bol oksijenli havasıyla yemyeşil Polonezköy, şehirden biraz uzaklaşıp baharla canlanan doğanın tadını çıkarmak isteyenler için ideal. Burada hem yürüyüş yapanlar hem de bisiklet kullananlar için toplam 4,5 km’lik bir rota yer alıyor. Ancak bu rota biraz engebeli olduğundan burada sürmek için bir dağ bisikletini tercih etmen öneriliyor.

Rumeli Feneri – Kilyos

İstanbul Boğazı ile Karadeniz’in buluşma noktasında başlayan bu rota 13 km uzunluğunda. Rota boyunca Karadeniz’in uçsuz bucaksız manzaraları sana eşlik edecek. Ancak bu rota toprak bir zemine sahip olduğu ve kimi yerlerde zorlaştığı için biraz deneyimli bisikletçilere daha uygun.

Kadıköy – Caddebostan – Bostancı – Pendik

Anadolu Yakası’nın upuzun sahil şeridi her seviyeden bisiklet sürücüsü için uygun. Rotanın Kadıköy’den Pendik’e kadar olan uzunluğu 27 km. Daha kısa bir rota tercih etmek istersen, parkurun ilk yarısına göre daha az kalabalık olan Bostancı – Pendik arasında bisiklet sürebilirsin. Yaz günlerinin klasik mekanlarından 5 km’lik Caddebostan Sahil şeridi de süresi dar olanlar için ideal.