2 dakika kuralı

BASİT AMA ETKİLİ: İKİ DAKİKA KURALI

May 20, 2021 | YAŞAM

‘2 dakika kuralı’ ertelemenin önüne geçmene ve yeni alışkanlıklar edinmene nasıl yardımcı oluyor?

Hepimizin bildiği gibi bazen ertelemenin üstesinden gelmek zor gelebiliyor, ancak bu daima böyle olmak zorunda değil. Hayatının her alanına kolayca uygulayabileceğin, aslında gayet basit bir stratejisi olan ‘2 dakika kuralı’ hem birçok işi halledebilmeni hem de yeni alışkanlıklar edinebilmeni sağlayacak.

2 dakika kuralı

Evet, kural aslında bu kadar basit: “Eğer bekleyen bir işi 2 dakikadan az sürecekse, onu erteleme”. Yazar ve üretkenlik danışmanı David Allen, bu yöntemi Türkçe’ye “İş Bitirici – Stressiz Üretkenlik Sanatı” adıyla çevrilen kitabında anlatmış.

2 dakika kuralı ilk duyduğunda kulağına çok etkileyici gelmemiş olabilir. Ancak onu uygulamaya başladığında aslında gerçekten etkili bir yöntem olduğunu ve hayatını kolaylaştırdığını kesinlikle fark edeceksin. Peki 2 dakika kuralını nasıl uygulayacaksın?

2 dakika kuralı

Aslında önünde yapmanı bekleyen birçok görevi yaklaşık iki dakikada tamamlayabilirsin. Bir e-postaya cevap vermek, bir telefon görüşmesi yapmak, çalışma masanı düzenlemek, çiçekleri sulamak, yatağı toplamak ve çamaşırları makineye atmak gibi… Fakat bunları erteledikçe aslında zihninde uzun bir listeye dönüşüp iki dakikadan çok daha fazla vaktini çalıyorlar. Bu da motivasyonunun düşmesine neden olabiliyor. Çalışırken iki dakikalık bir ara verip bekleyen kısa bir görevi tamamlamak, işe listeden silinmiş, tamamlanmış bir görevin başarısını hissederek, daha motive olmuş bir şekilde dönmeyi sağlayacak.

2 dakika kuralı

2 dakika kuralı bu türden fazla efor sarf etmeden hızlıca halledebileceğin işleri tamamlamayı sağlıyor. Ancak bunun yanı sıra bu yöntemi yeni alışkanlıklar edinmek için de kullanabilirsin. Nasıl mı? Genel olarak edinmek istediğin herhangi bir alışkanlığın, iki dakikalık bir versiyona indirgenebileceğini göreceksin. Örneğin “Her gün kitap okuyacağım” değil, “Her gün bir sayfa kitap okuyacağım” diye bir karar alabilirsin. Düzenli olarak yoga yapmak istiyorsan, 2 dakika kuralını “Yoga matını çıkar ve yoga giysilerini giy” olarak uygulayabilirsin; bunları yaptıktan sonra zaten yoga pratiğine hemen başlamaktan başka bir şey düşünmeyeceksin. Kısacası kendine hedef belirlediğin bir alışkanlığı, kendin için kolay ve zahmetsiz bir hale getirirsen, bunun daha sürdürülebilir olduğunu göreceksin.

2 dakika kuralı