İstanbul yürüyüş rotaları

BAHARIN TADINI ÇIKARABİLECEĞİN YÜRÜYÜŞ ROTALARI

Mar 18, 2021 | YAŞAM

İstanbul’da, şehirden çıkmadan doğa ile buluşup yürüyüş yapabileceğin ormanlar ve parklar…

İlkbaharın gelişiyle beraber canlanan doğanın davetine ‘evet’ demeye ne dersin? İstanbul’da ister rengarenk çiçekler içinde kısa ve keyifli bir yürüyüş yapabileceğin, ister ormanın kalbinde daha uzun vakit geçirebileceğin parkurlar bulabilirsin. İşte sana ilkbaharda doğanın tadını şehirden uzaklaşmadan çıkarabileceğin yürüyüş rotaları sunan parklar ve ormanlardan birkaçı…

Atatürk Kent Ormanı

İstanbul yürüyüş rotaları

Geçtiğimiz yıl düzenlenerek doğallığından uzaklaşmadan yeni bir görünüme kavuşan Atatürk Kent Ormanı, özellikle Hacıosman Metro İstasyonu’na doğrudan bağlanan girişiyle ulaşımı çok kolay bir lokasyonda bulunuyor. Bin dönümden büyük bir alana yayılan parkta uzunluğu 1,8 km’den 3 km’ye değişen üç farklı yürüyüş parkuru yer alıyor. Üç adet de gölete ev sahipliği yapan Atatürk Kent Ormanı’nda çok çeşitli bir bitki örtüsü ve yaklaşık otuz adet farklı kuş türü seni bekliyor.

Kemerburgaz Kent Ormanı

İstanbul yürüyüş rotaları

Burası da Atatürk Kent Ormanı gibi geçen yıl yeniden açılan bir orman ve aynı zamanda 5 milyon metrekareyi aşan yüz ölçümüyle İstanbul’un en büyüğü. Burada yürüyüş parkurlarının yanı sıra, iki farklı uzunlukta bisiklet parkuru ve dilersen bisiklet kiralayabileceğin kiosklar yer alıyor. Ayrıca tenis kortları, cross training alanı, macera parkı, motokros, boks ve yoga eğitimleri gibi farklı spor dallarına yönelik aktiviteler de bu ormanda yapılabiliyor. Yürüdükten veya bol bol pedal çevirdikten sonra oturup dinlenebileceğin kafe ve restoranların bulunduğu Kemerburgaz Kent Ormanı’nın en önemli özelliği ise Mimar Sinan tarafından 1500’lü yıllarda inşa edilen Mağlova Su Kemeri’ne de ev sahipliği yapması.

Belgrad Ormanı

İstanbul yürüyüş rotaları

İstanbul ormanları dendiğinde akla ilk gelen kuşkusuz Belgrad Ormanı. Yaklaşık 5.500 hektarlık bir alana sahip bu ormanda 6 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ancak gerçekten doğayla baş başa bir deneyim yaşamak istiyorsan Belgrad Ormanı’na, özellikle de hafta sonları, sabah çok erken bir saatte gitmeni öneririz. Ormanda göller, tarihi bentler ve yürüyüş parkurları da yer alıyor. Ayrıca bu doğa gezini çok özel bitki türlerini yakından inceleyerek bitirmek istersen ormanın sınırları içerisinde yer alan Atatürk Arboretumu’nu ziyaret edebilirsin. 

Emirgan Korusu

İstanbul yürüyüş rotaları

Emirgan Korusu Osmanlı döneminde padişahlara ev sahipliği yapmasıyla tarihi açıdan önemli bir yer. İçinde Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olmak üzere üç tarihi köşk yer alıyor. Yüzün üzerinden bitki ve ağaç türünün yaşadığı Emirgan Korusu’nun en ünlü bitkisi ise kuşkusuz Nisan ayında rengarenk açan laleler. Parkta seni şehrin gürültüsünden uzak, huzurlu bir sessizlik, muhteşem bir Boğaz manzarası ve yürüyüş parkurları bekliyor.

Caddebostan Sahili

İstanbul yürüyüş rotaları

İstanbul sahil bakımından çok şanslı bir şehir. Boğaz’ın iki yakasındaki sahiller, Yenikapı Kennedy Caddesi, Moda ve Yeşilköy sahilleri gibi birçok sahil şeridi deniz havası alarak yürüyüş yapmak için ideal. Şehrin hem en güzel hem de yürüyüş parkuru bakımından en avantajlı sahillerinin başında ise Caddebostan Sahili geliyor. Aslında Caddebostan Sahili desek de bu parkur Bostancı’dan başlayıp Fenerbahçe Dalyan Parkı’na kadar devam ediyor. Bisiklet yolunun da yer aldığı bu parkur Adalar manzarasına karşı uzun yürüyüşler yapmak için ideal.

Polonezköy Tabiat Parkı

İstanbul yürüyüş rotaları

Polonezköy 1775 yılında Polonyalıların buraya göç etmesiyle kurulmuş bir Polonyalı köyü. Şehirden biraz daha uzaklaşmak için harika bir destinasyon olan Polonezköy’de seni hem doğayla baş başa uzun bir yürüyüş yapman için Polonezköy Tabiat Parkı hem de köyün renkli kültürü bekliyor.