antrenman verimini artıran ipuçları

ANTRENMAN VERİMLİLİĞİNİ ZİRVEYE TAŞI!

Jan 28, 2020 | FITNESS, YAŞAM

Bu ipuçlarını izlediğinde istediğin sonuçlara ne kadar hızlı ulaştığına çok şaşıracaksın.

Eğer antrenmanından istediğin verimi alamadığını düşünüyorsan belki de bazı şeyleri eksik ya da yanlış yapıyor olabilirsin. Hemen verimliliğini artıracak 6 ipucumuza göz at!

1. Ağırlık Kaldır

Eğer yalnızca kardiyo egzersizleri yapıyorsan kilo vermen zor olacaktır. Metabolizma hızını artırman için kas kütleni artırman gerekir. Bunun için de mutlaka ağırlık çalışmalısın. 

2. Müzik Dinle

Sevdiğin ve seni motive eden müzikleri dinlemek vücudunun seratonin ve dopamin hormonlarını salgılama seviyesini artırır. Hatta yapılan bazı bilimsel çalışmalar antrenman sonrası dinleyeceğin özellikle de yavaş tempolu müziklerin kan basıncını ve kalp atışını dengelediğini, ayrıca kaslarının iyileşme hızını yükselttiğini kanıtladı. 

3. Antrenmandan Önce Karbonhidratla Beslen

Karbonhidratlar vücudunun başlıca yakıtıdır. Vücuduna gereken yakıtı verdiğinde ise egzersiz sırasında daha iyi performans gösterecek, böylece daha verimli çalışarak kalori yakıp kas kütleni artırmış olacaksın. 

4. İyi Uyu

Spor salonunda harcadığın zamandan en iyi sonucu alabilmen için haftanın her gecesi yeterli bir süre, kaliteli bir uyku uyuman şart. Çünkü iyi uyuduğunda vücudun her antrenman sonrası daha hızlı iyileşerek bir sonraki antrenman seansı için daha da hazır bir hale gelecek. 

antrenman verimini artıran ipuçları

5. Farklı Egzersizler Dene

Bu hem sıkılmanı önleyecek hem de bir egzersizin farklı varyasyonlarını uyguladığında vücudunu farklı şekillerde çalıştırmış olacaksın. Örneğin bir set plank yaparken bir set plank’i de tek bacağını kaldırarak yapabilir ve bu çeşitlemeleri düzenli aralıklarla değiştirebilirsin.

6. Su İç

Egzersiz yaparken terle birlikte su kaybedersin. Kaybettiğin bu sıvı miktarını yerine koymadığında antrenmanın sana daha zor gelmesine, performansının azalmasına ve iyileşme hızının yavaşlamasına yol açar. Bu nedenle bol su içmeyi unutmamalısın.

antrenman verimini artıran ipuçları