akıllı alışveriş

AKILLI ALIŞVERİŞ REHBERİ

Dec 3, 2021 | YAŞAM

Sağlıklı beslenme planına bağlı kalmana yardımcı olacak akıllı market alışverişi rehberi!

Akıllı market alışverişi yapmanın ipuçlarını öğrendiğinde, hem zamanın kısıtlı olduğunda bile besinlerini doğru bir şekilde satın alabileceksin hem de hafta boyunca elinin altında besleyici yiyecekler olacak.

İşte sepetini akıllı seçimlerle doldurabilmen için sağlıklı bir market alışveriş listesi hazırlamana yardımcı olacak bazı ipuçları.

akıllı alışveriş

Önceden Planla

Tam olarak neye ihtiyacın olduğunu yazarak başla. Süpermarketin rafları arasında belirli bir listen olmadan dolaşırsan, istemeden birçok farklı yiyeceğin sepetine girdiğini görebilirsin; hatta sağlığa zararlı gıdaların bile!

Buzdolabına bir not kağıdı asmayı ve hafta boyunca üzerine bir not almayı deneyebilirsin. Ya da buzdolabının içinin fotoğrafını çekerek marketteyken buna bakabilirsin.

akıllı alışveriş

Besin Etiketlerini Oku

Pazarlama ekipleri tüketicilerin sağlıklı gıdalara yöneldiğini artık fark etti ve bizi nasıl hedef alacaklarını biliyorlar. Etiketlerde büyük harflerle yazan “az yağlı”, “düşük şekerli”, “tamamen doğal” gibi iddialardan gerçekten emin olmak için daha derinlemesine araştırmalı ve her paketin arkasındaki besin etiketini incelemelisin.

Öncelikle porsiyon boyutuna dikkat et. Örneğin yağ ve şeker içeriği bir ürün ambalajının tamamı için mi yoksa sadece bir porsiyonu için mi yazılmış? Trans yağlar veya trans doymamış yağ asitleri içeren yiyeceklerden uzak dur. Bunlar doğada nadiren bulunan yağlardır, ancak işlenmiş gıdalarda bolca bulunurlar.

Fazla kilo ve diyabetle bağlantılı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi içeriklere sahip, ilave şeker oranı yüksek yiyecekleri satın almaktan kaçın. Şeker ve yağlara oranla yeterince protein aldığından emin ol. Örneğin; ekmek veya mısır gevreği gibi ürünlerin gıda etiketlerini okuduğunda, üründeki protein ve lifin toplam miktarı, porsiyon başına şeker miktarından fazla ise onu satın alabilirsin.

akıllı alışveriş

Marketlerin Yerleşiminin Farkına Var

Her market birbirinden farklı olsa da yerleşim düzenlerinde ortak bir özellik fark edebilirsin. Meyve ve sebze gibi taze ürün reyonlarının yanı sıra, süt, peynir, et ve balık reyonları mağazanın duvarları boyunca yerleştirilmiştir. Bu nedenle market gezine mağazanın çevresinde turlayarak başlamaya çalış. Meyve ve sebzeleri, protein içeren besinleri önceden sepetine doldur. Çevreyi dolaştıktan sonra yalnızca ihtiyacın olanları almak için alışveriş listen eşliğinde orta koridorlara doğru ilerle. Ardından, son dakika teklifleriyle dikkatinin dağılmaması için hızlıca kasaya git!