ekstrem spor

ADRENALİN YÜKLÜ 4 EKSTREM SPOR

Feb 5, 2021 | YAŞAM

Adrenalin hissini tatmayı sevenler için dört ekstrem spor türü.

İnsanoğlunun heyecan duygusuna olan tutkusunun en güzel örneği ekstrem sporlar. Çoğu fiziksel ve psikolojik olarak çok iyi bir kondisyon gerektiren ekstrem spor türleri, aynı zamanda çeşitli riskler de içerse de, yıllardır birçok kişi tarafından yapılmaya devam ediliyor.

Adrenalin yüklü dört ekstrem spor dalını senin için listeledik.

Bungee Jumping

ekstrem spor

Ekstrem spor türleri arasında en kolay ulaşılabileceklerinden biri bungee jumping. Bungee jumping, köprü, vinç ve kule gibi yüksek bir platformdan atlayarak gerçekleştirilmesinden ötürü doğada olduğu kadar şehirlerde de yapılabiliyor. Üstelik bu ekstrem sporu yapmak için herhangi bir eğitim almaya da gerek yok. Yalnızca sıkı güvenlik önlemleri gerekiyor ve zaten ticari bungee jumping işletmeleri bu heyecanı yaşamak isteyenlere bu önlemleri eksiksiz sunuyor.

Bungee jumping’in çıkış noktası Pasifik Adaları. Vanuatu’nun Pentecost Adası’nın yerlisi genç erkekler, cesaretlerini ve yetişkinliğe adım attıklarını ayak bileklerine bir sarmaşık bağlayıp, yüksek bir tahta platformdan atlayarak kanıtlıyordu. Bundan yola çıkan dört ekstrem spor tutkunu, 1979’de bacaklarına esnek halatlar bağlayarak İngiltere’deki Clifton Asma Köprüsü’nden atladı ve böylece günümüzde bildiğimiz bungee jumping sporu başlamış oldu. Ülkemizde plajlar başta olmak üzere, bungee jumping yapılabilen birçok yer bulunuyor.

Rafting

ekstrem spor

Rafting de popüler ekstrem spor türleri arasında. Raft adı verilen botlarla yapılan bu ekstrem doğa sporunu yapmak için debisi yüksek bir nehrin sularının üzerinde olmak gerekiyor. Rafting’de 4 ila 6 kişilik takımlar, adeta tek bir vücut gibi davranarak ve kürekleri kullanarak akarsudaki kayalar ile diğer engellerin arasından raftı devirmeden ilerlemeye çalışıyor. Akarsunun debisine ve engellerinin yoğunluğuna göre altı zorluk seviyesi bulunan raftingde en kolay seviye olan 1. seviyeyi, gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra herkes deneyimleyebilir.

Türkiye’de rafting yapılan yerler arasında Çoruh Nehri, Dalaman Çayı, Manavgat Çayı, Fırtına Deresi, Melen Çayı ve Köprülü Kanyon’u sayabiliriz.

Buz Tırmanışı

ekstrem spor

Buz tırmanışı birçok yönden kaya tırmanışına benzeyen bir ekstrem spor türü olsa da, buz çağlayanları, donmuş şelaleler veya buzla kaplı yamaçlarda yapılıyor. Çok sert kış koşullarına sahip yerlerde popüler. 20. yüzyıldan önce, buz tırmanışı yapanlar ayaklarını basacak dayanak noktalarını kendileri oluşturmak gibi birçok zorlukla uğraşmak zorundaydı. Bu dayanak noktalarını buz kıracağıyla keserek oluşturuyorlardı. Daha sonra tırmanma botlarına bağlanan dişli bir ekipman keşfedildi. Bu az önce bahsettiğimiz buz kesme yönteminin yerini aldı ve o zamandan beri buz tırmanışının gelişiminde büyük ilerleme sağladı. Spor zamanla çok daha güvenli hale geldi ancak yine de birçok riski barındırıyor. Buz gibi soğuk hava koşullarıyla başa çıkmak için çok zinde olmak ve büyük bir konsantrasyon gerekiyor.

Türkiye’de buz tırmanışı yapılabilen en popüler yer Erzurum’un Uzundere ilçesindeki şelaleler.

Mağara Dalışı

ekstrem spor

Bu ekstrem spor, mağaracılığı tüplü dalışla birleştirerek onu daha da ekstrem bir hale getiriyor. Mağara dalışına başlamak isteyen birinin öncesinde mutlaka tüplü dalış dersleri alması gerekiyor. Bu çok tehlikeli bir ekstrem spor bu nedenle de mağara dalışına başlamak için başka eğitimlere de ihtiyaç var. Mağara dalışı deniz altındaki mağaralarda da yapılabildiği gibi, yer üstündeki mağaraların içindeki su birikintilerinde yapılabiliyor. Asıl zor ve ekstrem olanı mağara dalışının bu ikinci türü. Bu sporu yapmak isteyen biri, su altında uzun bir yolda gezinmek ve herhangi bir tehlike anında zihnini açık tutmak için çok iyi bir fiziksel kondisyonda olmalı. Mağara dalışı için temel tüplü dalış teçhizatının dışında gereken farklı ekipmanlar var. Ekstra bir hava tankı, su altı aydınlatması ve ipler mutlaka yanında bulunması gereken en önemli materyallerden.

Mağara dalışının Türkiye’deki en popüler lokasyonları Suluin Mağarası ve Gök Mağarası. Bodrum’un doğusundaki Orak Adası’nın etrafında da sualtı mağaraları bulunuyor.