zaman yönetimi

8 ETKİLİ ZAMAN YÖNETİMİ TEKNİĞİ

Oct 15, 2021 | YAŞAM

Bu sekiz zaman yönetimi tekniği ile gününü daha verimli geçirebilir, kendine daha fazla vakit ayırabilirsin!

Zaman yönetimi hem profesyonel hayatın hem de özel yaşamın için çok önemlidir. Zaman yönetimini doğru yapabilmek hem daha fazla görevi halledebilmene ve böylece daha az stres hissetmene hem kendine daha fazla vakit ayırmana yardımcı olur.

İşte etkili zaman yönetimi için uygulayabileceğin 8 ipucu!

zaman yönetimi

1. Zaman Kontrolü Yap

Zamanını nasıl harcadığını tam olarak bilirsen zamanını çalan şeyleri de görebilir ve bu konuda bir şeyler yapabilirsin. Örneğin uyandıktan sonra yatakta telefonunla çok fazla vakit harcıyor olabilir ya da iş yerinde, bir mail ile sonuçlandırabileceğin bir konuyu bir toplantı haline getiriyor olabilirsin. Zamanının tam olarak nereye gittiğini bilmek bazı vakit kaybettiren alışkanlıkları bırakmanın ilk adımıdır.

2. Bir Zaman Sınırı Belirle

Bir görev için bir zaman sınırı belirlemek eğlenceli olabilir. Hatta bu sana bir oyun gibi bile gelebilir. Örneğin tamamlaman gereken bir görev için kendine bir veya iki saat gibi kesin bir zaman sınırı belirle. Ardından, bu süre içinde görevi bitirmeye çalış ve bunu yaparken heyecanı hisset. Bu prensibi sadece işinde değil gündelik hayatında da kullanabilirsin.

zaman yönetimi

3. Zaman Yönetimi Araçlarını Kullan

Teknoloji zamanı yönetimi için çok faydalı olabilir. Çeşitli uygulamalarla listeler yapabilir, tamamladığın görevleri ve henüz yapmadıklarını tek bir yerde görebilir, tekrarlayan görevlerin için kendine hatırlatıcılar kurabilirsin. İnternette ayrıca sana 25’er dakikalık çalışma, 3’er dakikalık dinlenme süresi verip zaman yönetimini geliştiren Pomodoro tekniğini de kullanabileceğin çeşitli uygulama ya da eklentiler bulabilirsin.

4. Yapılacaklar Listesi Oluştur

Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi, bir listeye sahip olmak sana zaman kazandırır. Bir listen varsa günlük planında ne olduğunu veya bundan sonra ne yapacağını düşünmene gerek kalmaz. Listeler sayesinde odaklanmış ve motive kalabilirsin. Ayrıca listenden bir görevi tamamladığında tatmin duygusunu hissetmen de motivasyonunu artırır.

zaman yönetimi

5. Önceden Planla

Önceden plan yapmak zaman yönetiminin kritik bir parçasıdır. İdeal olarak, bir sonraki hafta veya en azından bir sonraki gün için önceden plan yapmalısın. Önündeki gün veya hafta için ne yapılması gerektiğini bildiğinde daha düzenli kalabilirsin.

6. En Önemli Görevlerinle Başla

En önemli işlerini sabah yap. Bunun nedeni basit, sabahları en fazla enerjiye sahip olursun, böylece önemli görevleri daha verimli bir şekilde halledebilirsin. Ayrıca, en önemli şeyleri önce bitirmenin verdiği başarı hissi, gününün geri kalanını çok daha iyi hale getirir.

7. Yardım Al

Her şeyi kendi başına yapamazsın, bu yüzden bazı işlerin için yardım al. Bu işinde bazı sorumluluklarını alması için birini eğitmek de olabilir, zaman ayıramadığın ev işlerin için bir profesyonelden yardım almak da…

8. Her Seferde Bir Göreve Odaklan

Bir görevi yapmayı seçtiysen onu sonuna kadar yap ve bitir. Örneğin bir rapor yazarken aniden e-postanı sebepsiz yere kontrol etmek ve cevap yazmak sadece zaman yönetimi için değil, aynı zamanda konsantrasyonun için de kötüdür.