masaj terapisi

6 FARKLI MASAJ TERAPİSİ VE FAYDALARI

Oct 14, 2020 | YAŞAM

Hangi masaj tekniğinin neye iyi geldiğini biliyor musun? İyi bir masaja ihtiyacın varsa hemen yazımızı oku ve seçimini yap! 

Masaj terapilerinin, yani dokunarak iyileştirme yöntemlerinin kökeni antik çağlara kadar uzanıyor. Birçok farklı kültür modern tıbbın gelişmesinden çok çok önce, bu doğal iyileştirme metodlarından faydalanıyordu. Özellikle de Uzak Doğu medeniyetlerinde çok çeşitli masaj teknikleri ortaya çıktı. Genel olarak masajın faydaları arasında, stres azaltıcı etkisini ve derinlemesine rahatlama sağlamasını sayabiliriz. Tüm bu faydalar antik kültürlerden bugüne gelmiş masaj tekniklerini günümüzde de çok popüler kılıyor. Spa ve wellness merkezleri bu masaj tekniklerini günümüz için özel tasarlanan terapilerle birleştirerek misafirlerine sunuyor.

Sen de uzun zamandır iyi bir masaja ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan çeşitli masaj tekniklerini ve onların faydalarını daha yakından tanıyarak seçimini yapabilirsin.

Shiatsu Masajı

Japonca’da ‘parmak basıncı’ anlamına gelen Shiatsu’nun kökü geleneksel Çin tıbbına uzanıyor. Shiatsu masajında yağ ya da losyon kullanılmıyor bu nedenle de masaj genellikle giysiler üzerinden uygulanıyor. Shiatsu vücudun enerji noktalarına parmak, el ve dirseklerle ritmik şekilde baskı yapılarak uygulanıyor.

Shiatsu masajının faydaları arasında vücudun enerji akışını iyileştirmesi bulunuyor. Ayrıca kas dokusunun esnekliğini artırmaya ve ağrıların azalmasına da yardım ediyor. Migren, uykusuzluk, iştahsızlık gibi, genelde stresten kaynaklanan sorunlar yaşıyorsan Shiatsu masajı tam sana göre.

masaj terapisi

Bali Masajı

Bali masajı, adından da anlaşılacağı gibi Endonezya’nın Bali bölgesinde geliştirilmiş bir teknik. Bu masaj türü vücudu hem dinlendiriyor hem de iyileştiriyor. Bali masajında dokular derinlemesine ovularak lenf sistemlerine kan akışı sağlanıyor, böylelikle vücudun atıklardan temizleniyor. Bali masajı, diğer masajlardan farklı olarak ayaklardan başlanarak uygulanıyor. Bunun sebebi ise tüm vücudu etkileyen sinirlerin ayaklarda bulunması. Esansiyel yağlar kullanılarak yapılan bu masaj, kan akışını düzenleyerek seni kronik yorgunluktan kurtarmayı hedefliyor.

Thai Masajı

Diğer masajların aksine Thai masajında hareketsiz bir şekilde uzanılmıyor; bu masaj pasif yoga ve esneme hareketleri ile baskı tekniği kullanılarak uygulanıyor. Diğer bir deyişle bu masaj tekniği senin yapmadığın bir tür yoga aslında. Terapist masaj boyunca seni çeşitli duruşlara sokmak için hareket ettiriyor ve esnetiyor. Thai masajının gücü rahatlatıcı etkisinden çok iyileştirici etkiye sahip olması. Gerilimini, sırt ağrılarını azaltıyor, esnekliğini, hareketliliğini ve canlılığını artırıyor. Üstelik Thai masajı düzenli uygulandığında, tıpkı yoga gibi, kaslarının işlevsellik kazanmasını sağlıyor.

Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajında vücuduna ısıtılmış volkanik taşları yerleştiriliyor. Bu pürüzsüz yüzeyli sıcak taşlar vücudunun gergin kaslarını açıyor, böylece terapistin dokunuşları bu bölgelere daha hızlı erişebiliyor. Aynı zamanda solunumunu ve kalp atışlarını hızlandırarak vücuduna enerji desteği de sağlamış oluyor.

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji masajının kökeni antik medeniyetlere dayanıyor. Uzak Doğu tıbbının vazgeçilmez terapilerinden biri olan refleksoloji yalnızca ayaklara uygulanan bir masaj. Ayakta her bir noktanın vücuttaki bir organa ya da dokuya bağlı olduğu anlayışıyla, bu noktalara baskı yapılarak uygulanan masaj, seni hem stresten arındıran hem de dinlendiren bir uygulama. Dolaşım sistemini iyileştirmesi ve uykusuzluğu azaltması gibi faydaları da bulunuyor. Özellikle tüm gün ayakta duruyorsan bu senin için ideal bir masaj.

masaj terapisi

Hint Baş Masajı

Yüz, boyun ve omuzlardaki dokularda, kaslarda biriken gerilimi ortadan kaldırmayı amaçlayan bu masaj Hindistan’da binlerce yıldır uygulanıyor. Derin basınçla ve ovalama tekniğiyle yapılan Hint Baş Masajı, kan ve lenf dolaşımını artırıyor. Bu masajın faydalarından biri de zihni dinlendirme özelliği. Omuz bölgene binen yükü ve stresi azaltan bir terapi türü olduğundan eğer masa başı çalışıyorsan Hint Baş Masajı sana çok iyi gelecek.  

NUSPA şubelerinde bedenini ve ruhunu iyileştirecek özel masaj terapileri uygulanıyor. Farklı masaj terapilerinin faydalarını deneyimlemek için hemen NUSPA’yı ziyaret edebilirsin.