enerjik sabahlar

11 ADIMDA DAHA ENERJİK SABAHLAR

Apr 16, 2021 | YAŞAM

Sabahları kendini daha tazelenmiş ve daha enerjik hissetmek için bu adımları takip uygula!

Hepimiz uykunun öneminin farkındayız, ama kabul edelim ki uyanmak ve yataktan çıkıp güne enerjik bir biçimde başlamak bazen zor olabiliyor. Sabah yorgunluğunu birçok insan normal kabul etse de aslında bu, sağlıklı bir sabah rutini oluşturduğunda üstesinden gelmesi kolay bir durum.

İşte sabahları daha enerjik olman için 11 adımlık bir sabah rutini önerisi!

1. Alarmını erteleme

Erteleme düğmesine defalarca basmak cazip görünse de sabah rutinini mahvedebilir çünkü vücudunun iç saatinin dengesini bozar ve tazelenmiş olarak uyanmanı zorlaştırır. Sonunda yataktan kalktığında kendini sersemlemiş ve huysuz hissetme olasılığın çok daha yüksek olur.

2. Telefonunu elinden bırak

Her ne kadar cezbedici olsa da uyanır uyanmaz telefonunu eline almak tüm gününü raydan çıkarabilir. Sosyal medyayı ve e-postanı kontrol etmek sana fazlasıyla zaman kaybettirir ve seni sağlıklı bir sabah rutininden uzaklaştırır.

3. Biraz gün ışığı al

Karanlık, yağmurlu günlerde yataktan kalkmanın daha zor olmasının bir sebebi var: vücudumuzun iç saatini sıfırlamak için doğal ışığa ihtiyaç duyması. Uyanır uyanmaz perdeleri ya da odanın ışığını açarsan güne daha hızlı bir şekilde başladığını göreceksin.

enerjik sabahlar

4. Yatağını topla

Yatağını toplamak en azından birkaç dakika sürer ve böylece sabah uyanır uyanmaz hareket etmene yardımcı olur. Üstelik sana bir başarı hissi de verir.

5. Müziğin sesini aç

En sevdiğin şarkıları çaldığında sabah ritmini bulman kaçınılmaz olur. Ayrıca müzik, dans etme isteği uyandırır, böylece biraz kalori de yakarsın.

enerjik sabahlar

6. Kokuların gücünden faydalan

Yatak odan için bir aromaterapi difüzörü almayı düşünebilirsin. Nane, narenciye, karanfil gibi canlandırıcı kokuları solumak sana enerji verir.

7. Esneme hareketleri yap

Esneme hareketleri, yeni uyanmış vücudunun kaslarına kan akışını artırmaya yardımcı olur. Esneme ayrıca gün boyunca artan esneklik, hareket aralığı, dayanıklılık ve yaralanma riskini azaltmak gibi başka faydalar da sağlar.

enerjik sabahlar

8. Pijamalarını çıkar

Hele bu sıralar sen de evden çalışıyorsan bu adım senin için çok önemli. Pijamalarını çıkarıp güne normal giysilerle devam etmek sana kesinlikle enerji verecek ayrıca günün sonunda pijamalarını tekrar giyip yatağa girmek de sana kendini iyi hissettiren bir ödül olacak.

9. Kafeinden önce su iç

Bir fincan kahve veya çaydan önce bir bardak su içmek vücudunun uyku sırasında kaybettiği suyu geri kazanmasına ve metabolizmanı hızlandırmaya yardımcı olabilir. Susuz kalmak ise, dalgınlığa, hatta yorgunluk ve baş dönmesine neden olabilir.

10. Kahvaltıda protein tüket

Proteinler sahip olduğun her hücrenin yapı taşlarıdır. Kan şekeri dengeni bozacak ve enerjini tüketecek şekerli şeyler yerine, haşlanmış yumurta veya smoothie gibi yüksek proteinli bir kahvaltıyla vücuduna güç vermek daha mantıklıdır.

11. Rutinlerinde tutarlı ol

Belli bir yatma saatin, sabah ve hafta sonu rutinlerin yoksa iyi uyuma ve enerjik uyanma şansını kaybedebilirsin. Vücudunun doğal uyku döngüsünü desteklemek için rutinler geliştir ve bunlara bağlı kal. Bu da her gece aynı saatte yatmak ve her sabah aynı saatte uyanmak anlamına geliyor.