Uzakdoğu’dan Dünyaya Yayılan Sporlar

Sep 27, 2015 | FITNESS

Gerek kalori harcamak gerek kendini savunmakgerekse stres atmak için ideal olan Uzakdoğu sporlarının popüler dallarını daha yakından tanımak istiyor musun?

Uzakdoğu sporlarının üç temel özelliği arasında fiziksel mücadele, disiplin ve kendini korumayı sayabiliriz. Hem kendini savunma  hem de sağlık amaçlı yapılan bu sporları genel olarak dövüş sporları olarak da adlandırıyoruz. Dövüş sporlarına ilgi duyanlar arasında kimler yok ki? Victoria’s Secret mankenleri, ünlü futbolcular ve aktörler… Doğal olarak bu ilgi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Bugüne kadar daha çok erkeklerin yaptığı bu sporlar artık kadınlar arasında da çok popüler. Ünlüler, beyaz yakalılar, yöneticiler…Hemen hemen herkes  Uzakdoğu sporlarına meraklı.

Peki bu ilginin ardında ne yatıyor? Dövüş sporlarının tüm vücudu çalıştıran bir antrenman olmasının ve yüksek miktarda kalori harcatmasının dışında elbette günlük hayatın stresinden kurtulmak için ideal olması bu sporları tercih sırasında zirvelere çıkarıyor.

Sen de Uzakdoğu sporlarına ilgi duyuyor ve kendine uygun bir Uzakdoğu sporu arıyorsan, ülkemizde de çok popüler olan üç farklı disiplini daha yakından tanımak için okumaya devam et.

Muay Thai

Tayland’da ortaya çıkan ve Tayland boksu olarak da bilinen Muay Thai; yumruk, dirsek, diz ve tekmelerin yoğun olarak kullanıldığı sert bir dövüş sporu. Tüm vücudu çalıştırma, yüksek aerobik özelliği sahip  olma ve yüksek kalori harcatma gibi özelliklere sahip. Muay Thai’de yumruklar, tekmeler, dirsekler ve dizler kullanıldığı için bu spor ‘Sekiz Organ Hüneri’ olarak da adlandırılıyor. Diğer bir deyişle, batı tarzı boksta iki temas noktası olan yumruklar, dört temas noktalı dövüş sanatlarında eller ve ayaklar kullanılırken, Muay Thai’de vücuttaki sekiz temas noktası kullanılıyor. Rakibini yenmen için yüksek güç gerektiren bu spor, fazla enerji ve güç harcamanı sağlıyor. Güce dayalı olan bu sporda tekniği ne kadar iyi öğrenir ve gücünü o teknik üzerinde ne kadar yoğunlaştırırsan başarın o kadar yüksek olacak.

Kickboks

Kickboks, yumruk, tekme ve sınırlı sayıda diz tekniklerinin kullanıldığı bir dövüş sporu. Tamamen iki farklı spor olan Karate ve Muay Thai’nin bir araya gelmesi sonucunda oluşturulmuş,  güce ve teknik bilgiye dayanan bir spor. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu da olabiliyor. Muay Thai gibi aerobik özelliği yüksek olan kickboks hem tüm vücudunu çalıştıracak hem de sana bol miktarda kalori harcatacak.

Jiu Jitsu

Jiu Jitsu, özellikle rakibi yakalama ve yerde mücadeleye odaklanan bir savaş sanatı, spor ve kişisel korunma yolu. Narin sanat anlamına gelen Jiu Jitsu’da rakip, genellikle eklem yerlerinden kilitleme ve boğma tekniği uygulanarak mağlup ediliyor. Bu disiplinde amaç vücudun hassas ve zayıf yerlerini tespit ederek, ustalığın ve çevikliğin güce karşı üstünlüğünü sağlamak. Bunun sebebi ise Jiu Jitsu’da kazanmanın temel ilkesinin rakibin kilo ve gücünün kendi aleyhine kullanılmasından kaynaklanması.

Bu teknik sana, kendinden daha ağır bir rakibi baskı gücüyle hareket ettirme olanağı sağlayacak. Bu da zihinsel ve fiziksel enerjiyi daha verimli kullanmada yönlendirici bir etken olacak. Jiu Jitsu’nun amacı için rakibi hafife almak da diyebiliriz ancak bunu yapabilmen için hatasız bir korunma prensibine sahip olmalısın. Bu korunma prensibi Jiu Jitsu’yu en etkili kişisel savunma sanatlarından biri haline getiren en önemli özelliği. Kazanan taraf olman için iyi bir teknik uygulamanın yanında, rakibini duygusal olarak tüketerek hata yapmasını sağlamalısın.

İşte Uzakdoğu sporlarının üç farklı disiplinini artık daha iyi tanıyorsun. Peki, kendine en uygun olduğunu düşündüğün disiplinlerden biriyle daha da yakından tanışmaya ne dersin? Haydi o zaman araştırmaya hemen başla! İyi sporlar!

Yazar: Anıl Yarar, MAC Kanyon (https://www.instagram.com/anilyararr/)