sporun mutlulukla ilgisi

SPORUN MUTLULUKLA BİR İLGİSİ VAR!

Oct 28, 2021 | FITNESS

Spor yaparken zihninde neler olup bittiğini biliyor musun?

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başladığında, sadece fiziksel görünümünün iyileşmediğini, fiziksel sağlığının ötesinde başka gelişmeleri de deneyimlediğini fark etmiş olmalısın. Örneğin genel ruh halinin düzelmesini, uyku kalitenin yükselmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini düzenli sporun faydaları arasında sayabiliriz.

Peki egzersiz yapmanın seni neden mutlu ettiğini biliyor musun? Egzersiz yapmak, beynimizde kan akışının artması ve yeni sinir yollarının oluşturulması gibi değişikliklere yol açar. Ayrıca, artan fiziksel aktiviteye yanıt olarak endorfin, serotonin, dopamin ve testosteron gibi hormonlar da salınır.

sporun mutlulukla ilgisi

Haydi gel şimdi bu hormonları ve etkilerini kısaca tanıyalım… Endorfin sana egzersiz sonrasında yüksek bir ruh hali sağlar. Vücudunun doğal ağrı kesicisi olarak, rahatsızlığı azaltır, mutluluğu artırır ve öz saygı hissini geliştirir. Serotonin, iştahını kontrol eder, daha sağlıklı uyumana yardımcı olur ve ruh halini düzenler. Bu faktörlerin tümü, kendini daha mutlu, daha sakin ve daha istikrarlı hissetmeni sağlar.

sporun mutlulukla ilgisi

Dopamin ise daha fazlası için geri dönmeni sağlayan, yani keyif aldığın bir alışkanlık oluşturan hormondur. Harekete geçmemiz ve kendimizi iyi hissettiren şeyler için çalışmamız için, beynimizin motive edici ödül ve zevk merkezlerine sinyal gönderir. Hem erkekler hem de kadınlar için çok önemli olan testosteron ise metabolizman ve kas büyümen için gereklidir. Düşük testosteron seviyeleri depresyon ve obeziteye yol açabilir. Düzenli egzersiz, özellikle de dayanıklılık ya da direnç antrenmanı yapmak testosteron seviyelerini yükseltir.

Egzersiz sadece kendini mutlu hissetmeni sağlamaz, stresle karşı karşıya kalma riskini de azaltır. Kronik stres, depresyon ve anksiyete gibi birçok psikolojik rahatsızlığın önemli bir faktörüdür. Gündelik hayatın taleplerini karşılama baskısı, “dövüş ya da kaç” hormonları olan, kortizolün ve adrenalinin aşırı salgılanmasına neden olabilir. Bu hormonların uzun bir süre boyunca aşırı üretimi de strese bağlı hastalıkların birçoğunun ana nedenidir. Düzenli egzersiz yapmak, yukarıda listelediğimiz “mutluluk” hormonlarının salgınalnmasını sağladığı gibi, aşırı kortizol ve adrenalin üretimini dengeler.

sporun mutlulukla ilgisi

Şimdi bir dakikanı ayır ve stresli olduğunda kendini nasıl hissettiğini düşün. Büyük olasılıkla kaslarının çok fazla geriliyor; sırt ve baş ağrısı, mide bulantısı yaşıyor olmalısın. Hormonları dengelemesine ek olarak egzersiz vücuduna daha fazla kan ve oksijen pompalayarak gergin kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Vücudun rahatladığında zihnin de aynısını yapar.

Egzersiz yapmak o anda var olmanı gerektirir, böylece hayatınla ilgili olumsuzlukları düşünmek için fırsatın olmaz. Tekrarlayan egzersiz hareketlerini bir meditasyon gibi düşünebilirsin, bu sakinlik ve netlik duygusu geliştirebilmeni sağlar.