sporu sevmenin yolları

EGZERSİZDEN GERÇEKTEN KEYİF ALMANIN 6 YOLU

Dec 29, 2021 | FITNESS

Antrenmanlarını gerçekten keyif alarak yapmana ve düzenli spor alışkanlığını kazanmana yardım edecek ipuçları…

Düzenli egzersiz yapmak fiziksel ve zihinsel sağlığımız için gerçekten önemlidir. Egzersizden zevk almak ise aktif kalmanın ve egzersizin sayısız faydasını deneyimlemenin ilk kuralıdır. Eğer yeni yıl kararların arasında spora başlamak veya geri dönmek varsa bu altı ipucu sana spor motivasyonunu yüksek tutmanda yardımcı olacak.

1. Kendine Karşı Nazik Ol

Gerçekçi beklentilere sahip olduğundan emin ol. Çıtayı çok yükseğe çekmek genellikle üzerinde çok fazla baskı oluşturabilir ve bu da hayal kırıklığıyla sonuçlanarak egzersizi daha az keyif aldığın bir şey hale getirebilir. Fitness rutinine alışmak için kendine zaman tanı. Unutma, sağlam bir temel oluşturmak için kendine zaman vermen seni uzun vadede başarıya ulaştıracak.

2. Haftanı Gerçekçi Bir Şekilde Planla

Bir plana sahip olmak fitness rutininde tutarlı kalmak söz konusu olduğunda sana yardımcı olabilir. Bunu yapmak için spora gerçekten zaman ayırabileceğini bildiğin günlerde spora gitmeyi planlaman gerek. Örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri iş sonrası antrenman yapabileceğini biliyorsan, bunu ajandana eklemek ve bu plana sadık kalmak egzersiz yapma alışkanlığını geliştirmene yardımcı olacak.

sporu sevmenin yolları

3. Hedef Belirle

Seni egzersiz yapmaya motive eden hedefler belirlemen önemlidir. Neyi başarmak kendinle gurur duymanı sağlayabilir? 5 kilometre koşmak mı? İyi bir teknikle ağırlık kaldırmayı öğrenmek mi? Haftada 3 kez düzenli olarak spor salonuna gelmek mi? Bir hedef belirlemek nereden başlayacağına ve antrenmanını nasıl yapacağına rehberlik edecek. 

sporu sevmenin yolları

4. Sevdiğin Egzersizi Yap

Hareket etmenin ve aktif kalmanın yürümek, koşmak, ağırlık kaldırmak, dans etmek veya bir takım oyununda oynamak gibi birçok yolu var. Hangisinin sana kendini iyi hissettirdiğini bulmak zindeliğin tadını çıkarman için çok önemli. Neyi sevdiğinden emin değilsen endişelenme, yapmaktan hoşlandığın sporu bulmak için farklı şeyler denemeye devam et.

5. Bir Arkadaşınla Egzersiz Yap

Bir arkadaşınla egzersiz yapmak sporu daha eğlenceli hale getirmenin başka bir yoludur. Fitness yolculuğunda seni destekleyecek birinin olması büyük bir fark yaratabilir ve aynı zamanda spora bağlılık konusunda daha sorumlu olmana yardımcı olabilir.

sporu sevmenin yolları

6. Yeterince Dinlendiğinden Emin Ol

Dinlenmek de egzersiz yapmak kadar önemlidir ancak zaman zaman gözden kaçabilir. Aşırı antrenman yapmak yorgunluğa ve hatta sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek problemlere neden olabilir. Bu nedenle egzersiz seansların arasında yeterince dinlenmeyi unutma.

Spora başlamak için bir adım at, hemen en yakın MAC veya MACFit kulübünü ziyaret et ve ileri teknolojili, profesyonel ekipmanlar, ücretsiz ve sınırsız grup dersleri ve alanında en iyi MAC Academy eğitmenleriyle spor yapmanın tadına var!